Cmentarz wojenny w Sochach

Cmentarz wojenny w Sochach

Cmentarz wojenny w Sochach na Roztoczu – smutna pamiątka

Cmentarz wojenny w Sochach na Roztoczu jest jedną z wielu smutnych pamiątek polskiej historii jakie znajdziemy w okolicy. O wszystkim, co się tu wydarzyło informuje tablica. Przeczytacie tam, że 1 czerwca „hitlerowscy okupanci dokonali masowego mordu mieszkańców wsi”. Zabijano mężczyzn i kobiety, także starców i dzieci. W sumie ponad 180 osób. Wieś spalono, a był to odwet za pomoc jakiej udzielali walczącym w pobliżu oddziałom partyzanckim. Wszystko zaczęło się rano o godzinie 5.30, kiedy zbudzono wielu wystrzałem z karabinów maszynowych. Natomiast pierwszymi ofiarami byli idący do pracy w Zwierzyńcu robotnicy. W bombardowaniu uczestniczyły nawet niemieckie samoloty.

Z pogromu ocalały tylko jeden dom kilka osób, które uciekły albo zdążyły się schować. Jedną z tych, które przeżyły była późniejsza poetka Teresa Ferenc. Natomiast jej córka Anna opisała owe wydarzenia w książce „Mała Zagłada”. Pogrzeb ofiar był możliwy dopiero po kilku dniach. Wydarzenia w Sochach należą do największych zbrodni ludobójstwa, które porównywane są do kilku innych w Europie jak Oradour-sur-Glane we Francji, Mazinote we Włoszech i Lidice w Czechach.

Na miejscu obok stoi niewielki kościółek (niektóre źródła podają, że to kaplica). Zachęcam, żebyście zajrzeli także do jego środka, bo jest naprawdę ładny.

Nic dziwnego, że dla mieszkańców okolicy „Dniem Zadusznym” jest 1 czerwca. Bowiem niemal każda z tutejszych rodzin ma na cmentarzu pochowanych krewnych. Regularnie odbywają się uroczystości, które owe wydarzenia upamiętniają.

Gdzie to się znajduje?

Wieś Sochy znajdziecie niedaleko Zwierzyńca. Jej powstanie szacuje się na początek dziewiętnastego stulecia. Dokładna data jest nieznana. Jest to bardzo mała miejscowość licząca około 400 stałych mieszkańców. Natomiast powiatowe sprawy załatwia się w Zamościu. Na miejscu w niektórych gospodarstwach agroturystycznych możecie wynająć noclegi. A obok opisanego wyżej cmentarza znajdziecie ścieżkę na słynną w okolicy Bukową Górę (310 m.n.p.m.) – rezerwat przyrody.

Oprócz opisanej wyżej tragedii z czasów II wojny światowej mieszkańcy wsi przeżyli też ciężką epidemię tyfusu na początku ubiegłego stulecia. O tym wydarzeniu informuje figura ustawiona przez Józefa Ferenca w roku 1905.

Foto: własne

Dodaj komentarz