Co trzeba zobaczyć w Warszawie

Co trzeba zobaczyć w Warszawie

Co trzeba zobaczyć w Warszawie? – trudne pytanie

Stolica Polski – Warszawa należy do tych miejsc na mapie naszego kraju, których nie da się zwiedzić w jeden dzień. Zaryzykujemy, że nawet dwa tygodnie byłoby za mało. Samych muzeów i galerii znajdziecie tu około 60 (nie podajemy dokładnej liczby, bo ciągle powstają nowe). Prócz tego prawie 80 parków. Natomiast w samym Śródmieściu ponad 100 pomników i mnóstwo innych ciekawostek. Dlatego też w odpowiedzi na pytanie „co trzeba zobaczyć w Warszawie?” z konieczności musimy wybrać te najsłynniejsze i najważniejsze. Będzie to wybór bardzo subiektywny bo każdy z Czytelników może dopisać do tej listy swoje inne propozycje.

Warszawa – kilka najważniejszych faktów

Największe polskie miasto leży na Mazowszu nad Wisłą. Ma powierzchnię ponad 500 kilometrów kwadratowych, a mieszkańców niecałe 2 miliony. Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich. Prawdopodobnie było to w XIII stuleciu. Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł król Zygmunt III Waza, który w tutejszym zamku zamieszkał w roku 1611.

Według legendy nazwa miasta pochodzi od imion Wars i Sawa. Znane są też warszawskie legendy o złotej kaczce i syrenie, która jest obecna na pomnikach oraz w herbie miasta.

W czasie zaborów miasto zostało włączone do Rosji. Z historycznych wydarzeń do najsłynniejszych należą powstanie w getcie warszawskim (1943) i powstanie warszawskie (1944). Pod koniec II wojny światowej Warszawa była jedną wielką ruiną. Wszystko trzeba było wznosić niemal jeszcze raz od początku.

Jako stolica państwa miasto jest siedzibą najważniejszych urzędów administracji państwowej. Są tu także liczne ambasady, przedstawicielstwa najważniejszych światowych firm i szkoły wyższe niemal wszystkich kierunków nauczania. Warszawa składa się z wielu dzielnic. Najważniejszymi są Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Śródmieście, Praga – Północ i Praga – Południe. Ruch samochodowy ułatwiają arterie komunikacyjne takie jak Wisłostrada, Trasa Łazienkowska, Trasa W-Z.

Stadion Narodowy jest pamiątką po mistrzostwach Europy w piłce nożnej z 2012. Natomiast najważniejsze uroczystości państwowe odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Co trzeba zobaczyć w Warszawie? – najważniejsze atrakcje turystyczne Warszawy

Każdy kto przybywa do Stolicy koniecznie powinien zobaczyć odbudowane po wojnie Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, barbakanem i pięknym Rynkiem. Warto wjechać na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego zobaczycie całą Warszawę z lotu ptaka. W tym samym Pałacu Kultury i Nauki jest też Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji. Jeśli jesteśmy już przy muzeach to największe rekordy popularności biją Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W mieście jest wiele pięknych pałaców. Niektóre z nich zajęte są przez instytucje miejskie lub państwowe. Z tych, które można zwiedzać na największą uwagę zasługują pałac w Wilanowie i Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Wycieczki szkolne mają często obowiązkowo w programie Centrum Nauki „Kopernik”. Trzeba też wspomnieć Ogród Saski, Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny. Najsłynniejszymi ulicami Warszawy są Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, także Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie. Kilkanaście budynków przekracza 150 metrów wysokości. Są także liczne piękne kościoły, których nie będziemy po kolei wszystkich wymieniać. Wspomnimy tylko archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół świętego Krzyża, kościół św. Stanisława Kostki (parafia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki) no i Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Trochę informacji praktycznych

Po Warszawie nie warto jeździć prywatnym samochodem. Nieustanne problemy ze znalezieniem parkingu i korki sprawiają, ze znacznie szybciej dojedziecie gdzie będziecie chcieli metrem albo też tramwajem i autobusem. Komunikacja publiczna działa sprawnie. Jeżeli przyjeżdżacie do miasta na kilka dni warto kupić bilet na przykład trzydniowy, który pozwoli Wam 72 godziny od skasowania poruszać się po stolicy wszystkimi liniami, także podmiejskim pociągiem.

Jeśli chodzi o noclegi są oczywiście hotele – przeważnie drogie. Ich tańszą alternatywą są hostele. Jeden z nich Hostel Pepe opisujemy na naszej stronie. Bez problemu na mieście można zjeść obiad. Jeśli nie macie worka pieniędzy i nie chcecie przepłacać w restauracjach możecie skorzystać z licznych barów bistro lub barów mlecznych, w których za kilkanaście złotych dostaniecie ciepły posiłek.

Planujesz zwiedzanie Warszawy i zastanawiasz się gdzie dobrze zjeść? Zobacz najlepsze restauracje w Browarach Warszawskich!

Foto: własne

Dodaj komentarz