Atrakcje turystyczne na Roztoczu

Atrakcje turystyczne na Roztoczu

Atrakcje turystyczne na Roztoczu – przyroda, zabytki, historia

Atrakcje turystyczne na Roztoczu są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne krajobrazy, ciekawe zabytki, a także miejsca pamięci historycznej i  muzea. Wciąż są tu liczne miejsca mało znane i nie doceniane przez wielu turystów.

Roztocze – gdzie to jest?

Roztocze jest krainą geograficzną leżącą na terenie dwóch państw – Polski i Ukrainy. Przy czym po naszej stronie szukać go trzeba na Wyżynie Lubelskiej, a u sąsiadów na Podolu. Ciągnie się od Kraśnika do Lwowa pasem długim (około 180 kilometrów), ale jednocześnie dość wąskim (12 – 32 kilometry). Charakterystyczną cechą Roztocza są liczne, niezbyt wysokie wzniesienia. Najwyższe z nich na Ukrainie osiąga 414 m.n.p.m., a w Polsce 391 m.n.p.m.

Płyną tędy między innymi rzeki Bug, Wieprz, San, Tanew oraz Dniestr. Oczywiście nie licząc mniej znanych dopływów.

Walory przyrodnicze Roztocza

Znaczne obszary przyrodnicze są chronione przez Roztoczański Park Narodowy. Są też liczne rezerwaty i parki krajobrazowe zarówno po naszej, jak też po ukraińskiej stronie. Wspomnieć trzeba lasy lipowo – grabowe, bukowo – jodłowe, także bory jodłowe czy bory sosnowe. Mają tu ostoję zagrożone gatunki ptaków. Między innymi bociana czarnego, trzmielojada, orlika, puszczyka, dzięciołów i wielu innych.

Przez tereny zielone prowadzą liczne szlaki turystyczne zarówno piesze, jak też rowerowe.

Na terenie Roztocza znajdziecie ciekawe miejsca do wypoczynku nad wodą między innymi Stawy Echo i zalew Rudka w Zwierzyńcu, zalew w Krasnobrodzie, kąpielisko w Józefowie i jeszcze kilka innych. Warto też wspomnieć Szumy na Tanwi. Jeśli piszemy już o wodzie to warto koniecznie wspomnieć urokliwe niewielkie kaskadowe wodospady nazwane Szumy na Tanwi.

Miasta i inne atrakcje turystyczne

Bramą Roztocza nazywany jest przepiękny Zamość  z mnóstwem wspaniałych zabytków. W tym wpisana na Listę UNESCO Starówka z Rynkiem, Ratuszem i katedrą. Prócz tego do najbardziej znanych miast okolicy należą Zwierzyniec, Biłgoraj i Szczebrzeszyn. Jednakże większość terenu zajmują wioski, albo tereny nie zabudowane. Dobre jest więc to miejsce dla wszystkich, którzy szukają wyciszenia od miejskiego zgiełku. Miłośników architektury sakralnej ucieszy wizyta w krasnobrodzkim sanktuarium, albo w kościele “na wodzie” we wspomnianym wyżej Zwierzyńcu. Na rzekach Tanwi i Wieprz znajdziecie spływy kajakowe.

Sami sprawdźcie co jeszcze warte jest odwiedzenia na Roztoczu.

Foto: własne

Dodaj komentarz