Atrakcje turystyczne na Roztoczu

Atrakcje turystyczne na Roztoczu

Atrakcje turystyczne na Roztoczu – przyroda, zabytki, historia

Atrakcje turystyczne na Roztoczu są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne krajobrazy, ciekawe zabytki, a także miejsca pamięci historycznej i muzea. Wciąż jest dość mało znane i nie doceniane przez wielu turystów.

Roztocze – gdzie to jest?

Roztocze jest krainą geograficzną leżącą na terenie dwóch państw – Polski i Ukrainy. Przy czym po naszej stronie szukać go trzeba na Wyżynie Lubelskiej (niektóre źródła podają, że na południe od Wyżyny Lubelskiej) a u sąsiadów na Podolu. Ciągnie się od Kraśnika do Lwowa pasem długim (około 180 kilometrów), ale jednocześnie dość wąskim (12 – 32 kilometry). Administracyjnie w Polsce znajduje się fragmentami na terenie dwóch województw – lubelskiego i podkarpackiego. Charakterystyczną cechą Roztocza są liczne, niezbyt wysokie wzniesienia. Najwyższe z nich na Ukrainie osiąga 414 m.n.p.m., a w Polsce 391 m.n.p.m.

Walory przyrodnicze Roztocza

Znaczne obszary przyrodnicze są chronione przez Roztoczański Park Narodowy. Są też rezerwaty i parki krajobrazowe zarówno po naszej, jak też po ukraińskiej stronie. Wspomnieć trzeba lasy lipowo – grabowe, bukowo – jodłowe, także bory jodłowe czy bory sosnowe. Mają tu ostoję zagrożone gatunki ptaków. Między innymi bocian czarny, trzmielojad, orlik, puszczyk, dzięcioł i wiele innych.

Przez tereny zielone prowadzą liczne szlaki turystyczne zarówno piesze, jak też rowerowe.

Płyną tędy między innymi rzeki Bug, San, Tanew, Wieprz, Dniestr. Oczywiście nie licząc mniej znanych dopływów. Na terenie Roztocza znajdziecie ciekawe miejsca do wypoczynku nad wodą między innymi Stawy Echo i zalew Rudka w Zwierzyńcu, zalew w Krasnobrodzie, kąpielisko w Józefowie i jeszcze kilka, których nazw nie zapamiętaliśmy.

Miasta i inne atrakcje turystyczne

Bramą Roztocza nazywany jest przepiękny Zamość  z mnóstwem wspaniałych zabytków. W tym wpisana na Listę UNESCO Starówka z Rynkiem, Ratuszem i katedrą. Prócz tego do najbardziej znanych miast okolicy należą Zwierzyniec, Biłgoraj i Szczebrzeszyn. Jednakże większość terenu zajmują wioski, albo tereny nie zabudowane. Dobre jest więc to miejsce dla wszystkich, którzy szukają wyciszenia od miejskiego zgiełku. Miłośników architektury sakralnej ucieszy wizyta w krasnobrodzkim sanktuarium, albo w kościele „na wodzie” we wspomnianym wyżej Zwierzyńcu. Na Roztoczu jest sporo miejsc upamiętniających wydarzenia wojenne – na przykład cmentarz w Sochach. Jeśli czas Wam pozwoli proponuję także wycieczkę na wieżę widokową do Józefowa, a ładny drewniany kościół i kaplicę na wodzie znajdziecie między innymi w Górecku Kościelnym.

Sami sprawdźcie co jeszcze warte jest odwiedzenia na Roztoczu.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz