Drewniany kościół św Stanisława w Górecku
Drewniany kościół św Stanisława w Górecku – objawienia i lokalny kult – krótka historia miejsca
Drewniany kościół św Stanisława w Górecku, a dokładniej świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym pochodzi z osiemnastego wieku. Co ciekawe w tej małej wsi jest jeszcze kilka innych obiektów jemu poświęconych i to nieprzypadkowo. Bowiem jak głosi tutejsza społeczność w roku 1648 ów święty biskup ukazał się rolnikowi Janowi Sosze. Wkrótce wioska zaczęła słynąć łaskami jakich doznawali ludzie przybywający tu z modlitwą.
Niedługo potem ordynat Marcin Zamojski przyczynił się do powstania miejscowej kaplicy i kościoła parafialnego. Sprowadził także franciszkanów, których zadaniem była praca duszpasterska. Niestety kilkadziesiąt lat później na skutek pożaru wznieconego przez Szwedów obiekty wspomniane wyżej spłonęły. Kolejni ordynaci Tomasz Józef Zamojski i Jakub Zamoyski pomogli zakonnikom i parafianom w odbudowie świątyni. Jej poświecenie odbyło się w roku 1778. Około sto lat potem nastąpiła rozbudowa, dzięki której nieco większa stała się nawa dla wiernych. Wtedy też pojawiła się wieża. Boazeria i oszalowane ściany na zewnątrz są jeszcze młodsze z roku 1927.
Krakowski kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II) w roku 1968 podarował dla parafii relikwie świętego Stanisława Biskupa. Od czasu kasaty zakonu w roku 1866 opiekę duszpasterską sprawują kapłani diecezjalni.
Architektura i wystrój kościoła w Górecku
Świątynia powstała z drewna modrzewiowego. Ma trzy nawy. Przy czym ta główna jest niewiele wyższa od bocznych, a przedziela je osiem drewnianych kolumn. Na górze pomiędzy prezbiterium i częścią dla wiernych zobaczycie poprzeczną belkę z krzyżem. Bogate typowo barokowe wnętrze jest dziełem Jana i Jakuba Mancherów. Prawdziwą ozdobą są trzy piękne ołtarze, ambona, chrzcielnica, sporo obrazów i figur. Jest na czym zawiesić oko. Większość elementów wyposażenia jest zabytkowa i cenna.
Ciekawy i nietypowy kształt ma dzwonnica. Nie jest to bowiem (jak to zwykle bywa) wieża, ale dwupiętrowa murowana arkada. Pochodzi ona z roku 1787 chociaż same dzwony są około półtora wieku nowsze i powstały we Lwowie. W sąsiedztwie znajdziecie też cmentarz, a nieco dalej jeszcze dwie kaplice wzniesione ku czci świętego Stanisława Biskupa.
Górecko Kościelne – gdzie to jest?
Górecko Kościelne jest niewielką wioską na Roztoczu w powiecie biłgorajskim. Należy do gminy Józefów. O samej miejscowości opowiadamy w osobnym artykule.
Foto: własne