Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie

Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie

Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie – gdzie to jest?

Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie znajdują się na Roztoczu w powiecie biłgorajskim. Natomiast sam Józefów to niewielkie miasto. Żyje tu niespełna 2 i pół tysiąca mieszkańców. Ładne jest otoczenie Józefowa, którego część stanowią Puszcza Solska i Roztoczański Park Narodowy. Prawa miejskie były nadawane dwukrotnie (w latach 1725 i 1988) a przyczyną tego było odebranie ich przez władze carskie za pomoc w powstaniu styczniowym. Miasto jest małym ośrodkiem przemysłu kamieniarskiego, z którym łączy się temat obecnego artykułu.

Kamieniołom „Babia Dolina” w Józefowie

Kamieniołom w Józefowie nazywa się „Babia Dolina”. Warto tu zajrzeć. Charakterystyczną cechą krajobrazu są urwiste ściany, na wierzchu których rosną drzewa. Oficjalnie jest już nieczynny chociaż podobno zdarza się zauważyć do dziś „podbieraczy” wapieni i białego piaskowca. Są one przydatne w różnego rodzaju budowach. Używają ich także rzeźbiarze przy tworzeniu przydrożnych i cmentarnych krzyży oraz rzeźb. Kto ma szczęście może zauważyć też odbite w skałach muszle dawnych stworów żyjących w okolicy wiele wieków temu. Miejsce bywa wykorzystywane na przykład jako poligon dla żołnierzy, ścianka wspinaczkowa, scena wydarzeń kulturalnych albo plener malarski.

Baszta widokowa w Józefowie

Ciekawy, chociaż pokopalniany krajobraz możecie oglądać z góry dzięki ustawionej tu w roku 2011 baszcie widokowej. Ma wysokość około 20 metrów. Sam taras dla turystów znajduje się nieco niżej.

Kamieniołom w Nowinach

Kamieniołom „Babia Dolina” jest największy ale nie jedyny w okolicy. W pobliżu Józefowa znajdziecie jeszcze jedno podobne miejsce. Także z wieżą widokową. Piszę tu o  pobliskich Nowinach na zboczu Krzyżowej Góry. Aby doń dotrzeć trzeba zboczyć nieco z drogi prowadzącej do Suśca. Miejsce jest rozległe, malownicze i też już nieczynne dla przemysłowego wydobycia. Natomiast kilkadziesiąt lat temu przymusowymi robotnikami byli tu więźniowie – żołnierze AK.

Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie, a co jeszcze w pobliżu?

W samym miasteczku warto wybrać się na Rynek. Stoi tam osiemnastowieczny ratusz. Spośród zabytków na wspomnienie zasługują też kościół parafialny, dawna synagoga, żydowski cmentarz, dziewiętnastowieczna kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej. Miłośnicy plażowania i taplania się w wodzie też znajdą coś dla siebie. Natomiast jeśli macie czas zachęcamy na wycieczkę do małego, ale urokliwego Górecka Kościelnego. Znajdziecie tam miedzy innymi zabytkowy drewniany kościół św. Stanisława.

W Józefowie podobnie jak w innych miejscach Roztocza można znaleźć miejsca noclegowe w różnych przedziałach cenowych.

Foto: własne

Dodaj komentarz