Atrakcje nad rzeką Wieprz

Atrakcje nad rzeką Wieprz

Atrakcje nad rzeką Wieprz – dla każdego coś ciekawego

Atrakcje nad rzeką Wieprz są bardzo różnorodne – piękne krajobrazy, ciekawe ale niewielkie miasta, zalewy, a w nich możliwość potaplania się w wodzie. No i jeszcze spływy kajakowe dla wszystkich, którzy lubią ten rodzaj aktywności. Ale po kolei…

Co warto wiedzieć o rzece Wieprz?

Jest to prawy dopływ Wisły długi na 303 kilometry. Ma swoje źródła niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Płynie przez malownicze tereny Wyżyny Lubelskiej między innymi Roztoczański Park Narodowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Wieprz zahacza też o sporo miejscowości, z których najbardziej znanymi są Krasnobród, Zwierzyniec i Szczebrzeszyn na Roztoczu. Natomiast do Wisły wpada we wsi Borowa niedaleko Dęblina. Ma liczne mało znane dopływy, a z rzeką Krzna połączony jest kanałem. Z historycznych faktów warto wspomnieć toczące się nad brzegami Wieprza walki w czasie wojny polsko – bolszewickiej, a także kampanii wrześniowej 1939 roku. Pod względem wielkości jest to trzecia rzeka Lubelszczyzny po Wiśle i Bugu.

Spływy kajakowe na Wieprzu

Latem na rzece zobaczycie wielu kajakarzy. Wzdłuż Wieprza w różnych miejscowościach napotkacie przystanie i wypożyczalnie. Osoby zainteresowane tą formą aktywności długość trasy mogą dopasować do swoich możliwości. Niektórzy zaczynają w Hutkach inni w Zwierzyńcu albo Żurawnicy. Są też przystanie w Jaszczowie, Łęcznej, Zawieprzycach i jeszcze paru miejscowościach. Jak ktoś nie ma odwagi płynąć sam może przyłączyć się do zorganizowanej grupy. Na lokalnych stronach internetowych widnieje sporo propozycji w tym temacie.

Atrakcje nad rzeką Wieprz – przyroda i krajobrazy

Rzeka wije się licznymi meandrami. Po drodze mija tereny zadrzewione i łąki, będące siedliskami rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W samej wodzie żyją między innymi pstrągi i lipienie.

Atrakcje nad rzeką Wieprz, ale też niebezpieczeństwa

Nad rzekami nie zawsze jest bezpiecznie. Zwłaszcza na różnego rodzaju dzikich plażach, niestrzeżonych  zalewach.  Niestety Wieprz nie jest pod tym względem wyjątkiem. Utonięcia zdarzały się między innymi w stawie Rudka koło Zwierzyńca, gdzie jest plaża, domki campingowe, wypożyczalnia kajaków, ale ratowników nie ma. Dlatego będąc w okolicy lepiej wybrać na przykład zalew w Krasnobrodzie, Stawy Echo, albo inne strzeżone kąpieliska, których na Roztoczu jest całkiem sporo.

Foto: własne

Dodaj komentarz