Atrakcje w Górecku Kościelnym na Roztoczu

0
Atrakcje w Górecku Kościelnym

Atrakcje w Górecku Kościelnym

Atrakcje w Górecku Kościelnym na Roztoczu – naprawdę ciekawe.

Górecko Kościelne jest niewielką ale bardzo ciekawą miejscowością na Roztoczu w województwie lubelskim. Jej powstanie datuje się na rok 1582, chociaż wtedy nosiła nazwę Huta albo Wola. Jeszcze w tym samym wieku została włączona do Ordynacji Zamojskiej. Tak naprawdę jest to bardzo mała wieś w gminie Józefów, w powiecie biłgorajskim, gdzie stałych mieszańców żyje około 50 (słownie pięćdziesiąt). Warto tu przyjechać. A jakie atrakcje w Górecku Kościelnym zobaczycie?

Drewniany kościół parafialny i cmentarz

Świątyni tej poświęcamy osobny wpis, dlatego tutaj tylko w skrócie podpowiemy, że jest ona wykonana z modrzewia. Pochodzi z osiemnastego stulecia i nosi imię świętego Stanisława Biskupa. Niedaleko znajdziecie cmentarz z prawdziwą historią w tle. Spoczywają tu bowiem między innymi żołnierze polegli w walkach roku 1939 i w czasie bitwy pod Osuchami (czerwiec 1944).

Kapliczki ze świętym Stanisławem i wspaniałe dęby

Święty Stanisław jest bez wątpienia najbardziej znanym niebiańskim patronem w tej okolicy. Oprócz opisanego wyżej kościółka jego imię noszą aż dwie tutejsze kapliczki. Pierwszą znajdziecie nad wodą na przepływającej rzece Szum. Dlatego mówi się o niej „kaplica na wodzie”. Druga nazywana „Pod Dębami” oprócz świętych wizerunków ma w sobie także pień sosny. Ludzie wierzą, że objawił się przy nim święty biskup. W sąsiedztwie rośnie sześć pięknych i okazałych dębów szypułkowych uznanych jako pomniki przyrody. Największy z nich ma ponad 7 i pół metra obwodu oraz 24 mety wysokości. W pobliżu znajdziecie jeszcze rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej i małe parafialne muzeum. W parafii są też relikwie św. Stanisława Biskupa podarowane w roku 1968 przez Karola Wojtyłę (późniejszego papieża).

Rzeka Szum i hydroelektrownia

Nieprzypadkowa jest nazwa tutejszej rzeki Szum. To jeden z dopływów Tanwi. Za sprawą licznych niewielkich wodospadów woda płynie wydając jednocześnie specyficzne dźwięki, dzięki dlatego szybciej ją usłyszycie niż zobaczycie. Na odcinku między Góreckiem Starym, a Góreckiem Kościelnym powstał rezerwat przyrody, a dzięki zaporze także hydroelektrownia.

Atrakcje w Górecku Kościelnym – szlaki turystyczne i baza noclegowa

Przez Górecko przechodzi kilka szlaków turystycznych prowadzących do innych pięknych miejsc Roztocza.

czarny – szlak walk partyzanckich – od Bidaczowa Starego do Tomaszowa Lubelskiego

czerwony – szlak krawędziowy – ze Zwierzyńca przez Sochy i Józefów do Suśca

zielony – im. A. Wachniewskiej (malarki) – ze Zwierzyńca do Florianki

niebieski – szlak puszczański – od Górecka do Biłgoraja

zielony rowerowy Szlak Ziemi Józefowskiej do Józefowa

We wsi znajdziecie możliwość przenocowania w gospodarstwach agroturystycznych lub domkach letniskowych.

Dodaj komentarz