Stawy Echo na Roztoczu

Stawy Echo na Roztoczu

Stawy Echo na Roztoczu – atrakcja nad wodą

Stawy Echo na Roztoczu, a dokładniej na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w letnie upały przyciągają miłośników plażowania. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie Zwierzyńca. Od zabudowań miasteczka oddziela je tylko kilkuminutowy spacer przez las. Nad wodę można też dojechać samochodem, ale parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie stawów są płatne. Co ciekawe nie są to zbiorniki naturalne ale sztuczne. Utworzone zostały bowiem w latach 1929 – 1934. Do niedawna było ich 9 natomiast obecnie zostały 4. Zasila je woda z niewielkiego potoku Świerszcz.  Ścieżki spacerowe i platforma widokowa pozwalają podziwiać znajdujące się tu walory krajobrazowe. Jak dobrze popatrzycie może zauważycie koniki polskie, których ostoja właśnie tu się znajduje. W pobliskiej miejscowości Florianka są one hodowane przez ludzi.

Powierzchnia akwenów wynosi około 40 hektarów. Nie są one głębokie. Osiągają od 0,5 do 1,5 metra wysokości. Woda zwykle wypełnia te sztuczne jeziorka od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Natomiast w roku 2019 autorzy lokalnych mediów pisali o wielkiej suszy i znacznie szybszym jej znikaniu.

Stawy Echo na Roztoczu – kąpielisko i plaża

Wspomniana wyżej plaża znajduje się nad największym stawem. Jest duża, piękna i co dla wielu ważne strzeżona przez ratowników. Przyciąga sporo ludzi z okolicy, między innymi z Zamościa. Niestety ma to też negatywne skutki dla środowiska. Powoduje bowiem znacznie szybszą erozję tutejszego lasu. Dla ratowania przyrody powstały między innymi różne umocnienia, nasadzenia drzew, a po drugiej stronie Zwierzyńca zalew Rudka także z plażą (niestety bez ratownika) i z wypożyczalniami kajaków i rowerków wodnych.

Inne kąpieliska na Roztoczu

Oprócz stawów Echo są jeszcze inne, chociaż mniej znane miejsca do plażowania i pływania. Do ciekawszych należą zalewy w Krasnobrodzie, Józefowie, Frampolu, Kraśniku i jeszcze kilku innych miejscowościach.

Co jeszcze ciekawego w pobliżu?

W Zwierzyńcu warto zobaczyć między innymi piękny zabytkowy kościół na wodzie. Jest też nowoczesny kościół – pomnik wzniesiony na miejscu dawnego obozu hitlerowskiego. We wspomnianym wyżej Krasnobrodzie znajdziecie słynne na cały region sanktuarium Maryjne, a w Guciowie zabytkową zagrodę. Z Bukowej Góry zobaczycie ładny widok na wieś Sochy i pola Wyżyny Lubelskiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz