Rezerwat Bukowa Góra na Roztoczu

Rezerwat Bukowa Góra na Roztoczu

Rezerwat Bukowa Góra na Roztoczu koło Zwierzyńca

Rezerwat Bukowa Góra na Roztoczu zobaczycie na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jedno z wejść w to miejsce, poprzez zabytkową bramę znajduje się w Zwierzyńcu . Dokłaniej w pobliżu Dyrekcji i Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego RPN.  Inny wariant wycieczki może prowadzić od strony wsi Sochy, gdzie trzeba poszukać ścieżkę obok wojennego cmentarza (piszemy o nim w osobnym artykule). Wzniesienie jest niewysokie – zaledwie 310 m.n.p.m. Od podstawy do góry różnica poziomów wynosi około 80 metrów. Jeśli macie choćby średnią kondycję dacie radę wejść. Dla ułatwienia wspinaczki w niektórych miejscach są schodki.

Dlaczego warto tu być?

Ochrona przyrody zaczęła się tu w roku 1934 i był to pierwszy z rezerwatów w Ordynacji Zamojskiej. Starszy niż sam Park Narodowy. Jego powierzchnia zajmuje nieco ponad 134 hektary. W lesie oprócz buków rosną także liczne jodły i świerki. Niektóre z drzew dorastają do 50 metrów wysokości i 4 metrów w obwodzie pnia. Spośród innych gatunków na wyróżnienie zasługują rzadko występujące rośliny takie jak starzec gajowy, przetacznik górski, lepiężnik biały i jeszcze kilka innych, na których lepiej ode mnie znają się botanicy.

Ponieważ jest to rezerwat ścisły w przyrodzie praktycznie nie spotykamy działalności człowieka. Na przykład w wielu miejscach leżą powalone pnie drzew przewróconych przez wiatr. Nikt ich nie uprząta. Tutejsza ścieżka przyrodnicza należy do najbardziej popularnych tras turystycznych Roztocza.

Jednym z ciekawszych punktów po drodze jest powstały z polnych głazów Pomnik Pamięci Leśników poległych w czasie II wojny światowej. Na górze istnieje punkt widokowy z ładną panoramą pól Wyżyny Lubelskiej. Od Zwierzyńca przez Bukową Górę do wsi Sochy trasa liczy około 5 kilometrów długości.

Co w pobliżu Bukowej Góry?

Jeśli będziecie w okolicy warto zobaczyć piękny kościół „na wodzie”, albo też inny kościół – pomnik z wystawą upamiętniający ciężkie czasy wojenne na tej ziemi. Zachęcam, żeby przejść się nad stawy echo. Można od strony plaży, albo też od strony specjalnej platformy widokowej z której można czasami wypatrzeć koniki polskie. Te zwierzęta są symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Foto: własne

Dodaj komentarz