Zagroda Guciów na Roztoczu

Zagroda Guciów na Roztoczu

Zagroda Guciów na Roztoczu – mały prywatny skansen

Zagroda Guciów na Roztoczu jest jedną z atrakcji niedaleko Zwierzyńca. Dokładniej między Zwierzyńcem, a Krasnobrodem. To mały prywatny skansen, właściwie jedna zagroda, czyli tak jak wskazuje nazwa. Na całość składają się dziewiętnastowieczna chałupa i stodoła oraz obora z początku ubiegłego stulecia. Warto zwrócić uwagę na najstarszy tutejszy obiekt czyli osiemnastowieczny spichlerz. Pomysłodawcą i twórcą jest małżeństwo Stanisław i Anna Jchymek. Po miejscu oprowadza turystów przewodnik.

Co my tu mamy?

W Zagrodzie można się poczuć jakby czas cofnął się o prawie sto lat. Jak w wielu podobnych miejscach zobaczycie dawne izby mieszkalne i sprzęty rolnicze. Na przykład wóz jakim kiedyś woziło się z pola ziemniaki i zboże, niegdysiejsze meble, ale też co ciekawe wystawę minerałów i skamieniałości. Gospodarz pokazując nam jeden z nich mówił, że to duży meteoryt, prócz niego są też inne mniejsze. Jest co nieco ciekawostek dla miłośników dinozaurów. Są eksponaty z rodzaju dawnych zabytków techniki jak między innymi kilkudziesięcioletnie radia używane w czasach PRL -u. W stodole powstała sala bankietowa.

Agroturystyka, gastronomia i…ceny w Guciowie

Zagroda Guciów to nie tylko muzeum ale też miejsce, gdzie można wynająć miejsce na nocleg (agroturystyka) i skorzystać z gastronomii. Szczerze piszemy, że nie skorzystaliśmy bo odstraszyły nas ceny. Tym bardziej, że we wspomnianych wyżej Zwierzyńcu i Krasnobrodzie jest mnóstwo gospodarstw agroturystycznych znacznie tańszych. Jeśli chodzi o ceny biletów za zwiedzanie też uważamy, że jest tu za drogo w porównaniu z innymi tego typu placówkami. Za podobne pieniądze w muzeum etnograficznym w Nowym Sączu, w skansenie w Chorzowie i jeszcze kilku innych w całej Polsce zwiedzicie dużo więcej. Ale… jeśli ktoś lubi tego typu klimaty i zabytki i chciałby miejsce zaliczyć to czemu nie.

Zagroda Guciów na Roztoczu, a co jeszcze w pobliżu?

Roztocze jest pełne atrakcji przyrodniczych. Warto wybrać się do rezerwatów takich jak Bukowa Góra lub też Nad Tanwią. Rzeką Wieprz można urządzić sobie spływ kajakowy, albo też potaplać się w wodzie Stawu Echo. Koniecznie trzeba też zobaczyć zabytki takie jak kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu i krasnobrodzkie sanktuarium.

Foto: własne

Dodaj komentarz