W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi…
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie – czy na pewno?
Czy rzeczywiście w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie nie udało nam się sprawdzić. Jednakże jest pewne, że słynny wierszyk Jana Brzechwy rozsławił na cały kraj to małe miasto na Roztoczu. Nic więc dziwnego, że znaleźliśmy tu pomnik (a nawet dwa pomniki) tego najbardziej znanego w okolicy owada. Ale w Szczebrzeszynie i okolicy warto też zwiedzić o wiele więcej ciekawostek.
Co o Szczebrzeszynie trzeba wiedzieć?
Jest to miasto na Roztoczu w województwie lubelskim. Powiat całej okolicy ma siedzibę w Zamościu. Pierwsze historyczne wzmianki o Szczebrzeszynie jako mieście pojawiły się w roku 1352 w jednym z aktów króla Kazimierza Wielkiego. Pewne jest jednak, że tereny te zamieszkane były już znacznie wcześniej (nawet może być 5000 lat), a w wieku XII stała tu jakaś romańska świątynia. Przez pewien czas tutejsze dobra należały do księcia Władysława Opolczyka, a także później do marszałka wielkiego koronnego Dymitra z Goraja. W XIV wieku powstał w mieście zamek, niestety obrócił się on w ruinę i do dziś zostało z niego bardzo niewiele (kawałek jednej z wież).
Przez wieki miasto, podobnie jak wiele innych miało charakter wielokulturowy. Żyli tu zgodnie katolicy, prawosławni i wyznawcy religii mojżeszowej. Ale też niestety nie ominęły tych ziem zawieruchy wojenne. Raz po raz Szczebrzeszyn był zniszczony a to przez Kozaków, a to Szwedów, innym razem Turków i Tatarów. Natomiast w czasie II wojny światowej miały tu miejsce liczne bombardowania, ostrzały artyleryjskie i walki z Niemcami.
Przepływa tędy rzeka Wieprz. Stałych mieszkańców żyje w mieście około 5000, a powierzchnia wynosi niespełna 30 kilometrów kwadratowych.
Co warto w Szczebrzeszynie zobaczyć?
W mieście zachowało się sporo zabytków świadczących o wspomnianej wyżej wielokulturowości. I tak znajdziecie tutaj barokowe kościoły świętej Katarzyny i świętego Mikołaja (obydwa siedemnastowieczne), prawosławną dwunastowieczną cerkiew (najstarszą w Polsce) i siedemnastowieczną synagogę. Jest zabytkowy żydowski cmentarz i ratusz, w którym mieści się Muzeum Starych Zegarów. Warto też zobaczyć młyn wodny z początku ubiegłego stulecia. Kto chce niech się przejdzie na spacer wąwozem. Niedaleko stąd we wsi Michałów można pofotografować zespół pałacowo – parkowy Zamoyskich, niestety tylko z zewnątrz.
Co w pobliżu Szczebrzeszyna?
Jak będziecie na Roztoczu zachęcamy, żeby odwiedzić między innymi wspomniany wyżej Zamość, Zwierzyniec, sanktuarium w Krasnobrodzie, zagrodę Guciów, a także małą ale bardzo ciekawą miejscowość Górecko Kościelne.
Foto: własne