Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu
Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu – Matki Bożej Królowej Polski
Nowy kościół w Zwierzyńcu nosi tytuł Matki Bożej Królowej Polski. Nie jest zabytkiem. Powstał w latach 70 – tych ubiegłego stulecia Natomiast pierwsze pomysły jego postawienia pojawiły się kilka lat wcześniej. Nie znajdziecie tu może wspaniałych arcydzieł sztuki sakralnej, wystrój jest raczej skromny i może nie byłby wart osobnego wpisu, gdyby nie fakt, że ta świątynia jest swoistego rodzaju pomnikiem. Pomnikiem niezwykłych wydarzeń z historii Polski.
Tragiczne losy mieszkańców Zwierzyńca i okolicy w czasie wojen
Mieszkańcy Zamojszczyzny, a zwłaszcza Zwierzyńca i okolicy doświadczyli okrucieństwa wojen i to na przestrzeni życia kilku pokoleń. W roku 1831 i 1863 tutejsze ziemie były miejscem bitew powstańczych – powstania listopadowego i styczniowego. Znana jest z podręczników między innymi bitwa pod Panasówką (pobliską wsią). Kolejne walki toczyły się w czasie zarówno pierwszej jak też drugiej wojny światowej. Niedaleko stąd znajdują się liczne groby powstańców i żołnierzy. Wiele wsi zostało spacyfikowanych, ludzie byli wysiedlani ze swoich domów, a w samym Zwierzyńcu dokładnie w miejscu, gdzie stoi opisywany przez nas kościół działał obóz dla jeńców i wysiedleńców. Wśród ofiar tego obozu były także dzieci.
Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu – krótka historia i wystrój
Do roku 1980, a więc do czasu wzniesienia tutejszej świątyni rolę siedziby parafii pełnił kościół św. Jana Nepomucena zwany też „kościołem na wodzie”. Budowie kościoła nowego przewodniczyli księża Michał Dudkowski i Eugeniusz Kościółko (ówczesny proboszcz). Autorami projektu byli Zbigniew Kramarz i Piotr Mroczkowski. konsekracji dokonał biskup lubelski Bolesław Pylak. Było to w roku 1980 po dwóch latach budowy.
Architektura jest nowoczesna jednonawowa. W opisywanym tutaj kościele Matki Bożej Królowej Polski powstała specjalna ściana pamięci poświęcona upamiętnieniu ofiar wojennych, między innymi żołnierzy AK. Dla wspomnienia męczonych w tym miejscu dzieci poświęcony jest główny witraż świątyni.
Kościół M. B. Królowej Polski, a co jeszcze w okolicy?
Jeśli będziecie w Zwierzyńcu zachęcam by odwiedzić także wspomniany wyżej „kościół na wodzie”, warto wybrać się na spacer nad Stawy Echo, na Bukową Górę, albo na wycieczkę do ciekawej Zagrody Guciów. Spośród pobliskich miejsc pamięci trzeba też wymienić cmentarz wojenny w Sochach.
Foto: własne