Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu

Nowy kościół w Zwierzyńcu

Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu – Matki Bożej Królowej Polski

Nowy kościół w Zwierzyńcu nosi tytuł Matki Bożej Królowej Polski. Nie jest zabytkiem. Powstał w latach 70 – tych ubiegłego stulecia Natomiast pierwsze pomysły jego postawienia pojawiły się kilka lat wcześniej. Nie znajdziecie tu może wspaniałych arcydzieł sztuki sakralnej, wystrój jest raczej skromny i może nie byłby wart osobnego wpisu, gdyby nie fakt, że ta świątynia jest swoistego rodzaju pomnikiem. Pomnikiem niezwykłych wydarzeń z historii Polski.

Tragiczne losy mieszkańców Zwierzyńca i okolicy w czasie wojen

Mieszkańcy Zamojszczyzny, a zwłaszcza Zwierzyńca i okolicy doświadczyli okrucieństwa wojen i to na przestrzeni życia kilku pokoleń. W roku 1831 i 1863 tutejsze ziemie były miejscem bitew powstańczych – powstania listopadowego i styczniowego. Znana jest z podręczników między innymi bitwa pod Panasówką (pobliską wsią). Kolejne walki toczyły się w czasie zarówno pierwszej jak też drugiej wojny światowej. Niedaleko stąd znajdują się liczne groby powstańców i żołnierzy. Wiele wsi zostało spacyfikowanych, ludzie byli wysiedlani ze swoich domów, a w samym Zwierzyńcu dokładnie w miejscu, gdzie stoi opisywany przez nas kościół działał obóz dla jeńców i wysiedleńców. Wśród ofiar tego obozu były także dzieci.

Nowy kościół – pomnik w Zwierzyńcu – krótka historia i wystrój

Do roku 1980, a więc do czasu wzniesienia tutejszej świątyni rolę siedziby parafii pełnił kościół św. Jana Nepomucena zwany też “kościołem na wodzie”. Budowie kościoła nowego przewodniczyli księża Michał Dudkowski i Eugeniusz Kościółko (ówczesny proboszcz). Autorami projektu byli Zbigniew Kramarz i Piotr Mroczkowski. konsekracji dokonał biskup lubelski Bolesław Pylak. Było to w roku 1980 po dwóch latach budowy.

Architektura jest nowoczesna jednonawowa. W opisywanym tutaj kościele Matki Bożej Królowej Polski powstała specjalna ściana pamięci poświęcona upamiętnieniu ofiar wojennych, między innymi żołnierzy AK. Dla wspomnienia męczonych w tym miejscu dzieci poświęcony jest główny witraż świątyni.

Kościół M. B. Królowej Polski, a co jeszcze w okolicy?

Jeśli będziecie w Zwierzyńcu zachęcam by odwiedzić także wspomniany wyżej “kościół na wodzie”, warto wybrać się na spacer nad Stawy Echo, na Bukową Górę, albo na wycieczkę do ciekawej Zagrody Guciów.

Foto: własne

Dodaj komentarz