Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka – prawdziwa skarbnica atrakcji

Ziemia Kłodzka jest częścią województwa dolnośląskiego. Na mapie trzeba szukać na południu Polski. Po sąsiedzku aż z trzech stron rozciąga się granica z Czechami. Toteż na fotografiach nie raz będziecie widzieli obiekty polskie i czeskie. Ziemią Kłodzką nazywa się historyczną krainę nazywaną w przeszłości (1459 – 1816) hrabstwem kłodzkim. W dawnych wiekach często zmieniała się tutaj przynależność państwowa. Rządzili Polacy, Czesi, a także państwo pruskie. Oczywiście zmiany granic były zawsze poprzedzone licznymi wojnami, których było niemało. Pamiątką po nich są między innymi forty i twierdze. Najsłynniejsze znajdują się w Kłodzku i w Srebrnej Górze.

Konflikty między państwami łączyły się nieraz także z wojnami na tle religijnym. W okolicy jest sporo kościołów protestanckich. Niektóre z nich używane są obecnie przez katolików. Na szczęście w dzisiejszych czasach wyznawcy różnych odłamów chrześcijańskich żyją zgodnie.

W granice państwa polskiego Ziemia Kłodzka wróciła po II wojnie światowej.

Ziemia Kłodzka i Kotlina Kłodzka to nie jest to samo

W centralnej części Ziemi Kłodzkiej znajduje się Kotlina Kłodzka (nie można więc mylić tych pojęć). Oczywiście z najważniejszym miastem czyli Kłodzkiem. Oprócz niego w pobliżu jest mnóstwo innych mniejszych ale też ładnych miast i miasteczek. Kilka z nich ma charakter uzdrowiska jak na przykład Polanica – Zdrój, Kudowa – Zdrój, Lądek – Zdrój, czy Duszniki – Zdrój. We wszystkich są parki zdrojowe, zabytkowe budynki sanatoryjne i inne atrakcje.

W okolicy zauważycie sporo wzniesień (raczej niewysokich) należących do różnych pasm górskich. Bez wątpienia najciekawsze po względem turystycznym są Góry Stołowe. Wspomnimy też między innymi Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Złote i Góry Sowie.

Region obfituje w mnóstwo punktów widokowych. Należą do nich wierzchołki gór, widokowe wieże albo znajdujące się wysoko budowle. Zimą stoki przyciągają amatorów narciarstwa.

Podziemne atrakcje

Okolice bogate są w cenne kruszce. Część z nich wydobywano w kopalniach, które obecnie należą do tutejszych najciekawszych atrakcji turystycznych. Możecie zwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Kopalnię Uranu w Kletnie albo kopalnie węgla w Nowej Rudzie. Jeśli myślami jesteśmy już w podziemiach to wspomnimy też podziemny kompleks Sztolni Walimskich i Jaskinię Niedźwiedzią.

Zabytkowe zamki, pałace kościoły

Opisując Ziemię Kłodzką musimy wspomnieć wspaniałe zabytki. Na naszej stronie opisujemy Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Bazylikę w Wambierzycach i Sanktuarium w Bardzie Śląskim. Zachęcamy do obejrzenia Kaplicy Czaszek w Czermnej. Nie możemy pominąć też kilku ciekawych muzeów. Polecamy na przykład Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, Muzeum Filumenistyczne (o zapałkach i zapalniczkach) w Bystrzycy Kłodzkiej i Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Jest tego znacznie więcej. Jednakże aby wymienić wszystkie nasz artykuł musiałby być zbyt długi. Jeśli będziecie wybierać się w te strony zachęcamy, żeby zaopatrzyć się w dobry przewodnik lub mapę.

Foto & Film: własne

9 thoughts on “Ziemia Kłodzka – krajobrazy i atrakcje

Dodaj komentarz