Sanktuarium w Bardzie Śląskim
Sanktuarium w Bardzie Śląskim – Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej
Sanktuarium w Bardzie Śląskim zajmuje miejsce należącą niegdyś do zakonu cystersów. Od 2008 roku kościół tutejszy ma tytuł bazyliki mniejszej. Co ciekawe jeszcze wcześniej – w trzynastym stuleciu miejsce to podlegało augustianom z Kamieńca Ząbkowickiego. Natomiast w wieku dwudziestym w Bardzie posługiwać zaczęli redemptoryści. Najpierw niemieccy, a po 1945 polscy.
Pielgrzymi przybywają, aby modlić się pod figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kult Maryjny sięga tu także trzynastego wieku. Jednakże oficjalnie jako sanktuarium metropolitalne miejsce funkcjonuje dopiero od roku 2004. Rzeźba jest dla mieszkańców okolicy tak cenna, że w czasie wojen wywozili ją do innych miejscowości, aby przypadkiem nie zaginęła ani nie uległa zniszczeniu. W jednym ze źródeł znaleźliśmy informację, że jest to najstarsza lipowa figurka Matki Bożej w Polsce. Ma 48 centymetrów wysokości. Maryja siedzi na tronie trzymając na kolanach małego Jezusa.
W Bardzie Śląskim był na jednym z odpustów kardynał Stefan Wyszyński w roku 1959, dwa lata wcześniej odprawiał Mszę Świętą kardynał Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Natomiast w 1966 nastąpiła uroczysta koronacja Najświętszej Maryi Panny. Ponieważ niedaleko jest stąd do Czech chętnie przybywają tu także nasi południowi sąsiedzi.
Zabytkowa bazylika, muzeum i szopka
Obecna późnobarokowa świątynia jest trzecią jaka stoi w tym miejscu. Jej budowa skończyła się w roku 1704. Trójnawowa ale bez transeptu. Ołtarz główny pochodzi z roku 1715. Wśród pięknych dekoracji z mnóstwem rzeźbionych figur zwróćcie szczególną uwagę na przebogatą ambonę z końca siedemnastego wieku. Nie zapomnijcie spojrzeć też na cenne organy, które mają w sobie aż 3567 piszczałek. Godne uwagi są również liczne ołtarze boczne. Do cennych elementów wyposażenia należą obrazy powstałe w pracowni słynnego malarza Michaela Willmana nazywanego śląskim Rembrandtem. O dziwo dosyć skromnie (jak na barok) prezentuje się fasada.Wewnątrz zmieści się około 3 tysiące osób.
Przyjeżdżając do Barda warto przeznaczyć na to miejsce więcej czasu. Bowiem oprócz kościoła zobaczycie tu muzeum i całoroczną ruchomą szopkę. Muzeum mieści się w budynku klasztoru. Zwiedza się je z audioprzewodnikiem. Zobaczycie w nim między innymi cenne zabytkowe obrazy religijne, naczynia i szaty liturgiczne, formy do wypieku hostii, szaty, w które ubierana była opisywana przez nas wyżej figura Matki Bożej i sporo innych eksponatów.
Ruchoma szopka z 1967 roku to na pewno frajda dla dzieci. Mnóstwo figurek postaci historycznych, legendarnych, nawet dinozaury. Atrakcję znajdziecie na tyłach kościoła. Zaprowadzą Was specjalne strzałki.
Co w pobliżu?
Samo Bardo Śląskie jest niewielkim, ale ładnie położonym miastem nad Nysą Kłodzką. Według dawnych kronik przez tutejsze tereny przejeżdżali między innymi czeska księżniczka Dobrawa (na ślub z Mieszkiem I), święty biskup Wojciech, a także Władysław Jagiełło udający się na koronację do Pragi. W bliskim sąsiedztwie kościoła na wzniesieniu stoi duży Biały Krzyż. Jeśli zdołacie się tam wdrapać będziecie mieli piękny punkt widokowy na Ziemię Kłodzką. Warto również przejść się na pobliski Rynek.
Niedaleko stąd jest mnóstwo innych atrakcji. Między innymi Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Możecie przejechać się na wycieczkę do pięknego Kłodzka, albo do twierdzy w Srebrnej Górze. Na miłośników górskich wędrówek czekają liczne znakowane szlaki. Można też podratować zdrowie w jednym z tutejszych uzdrowisk. Na przykład w Polanicy – Zdroju.
Foto & Film: własne
4 thoughts on “Sanktuarium w Bardzie Śląskim”