Bystrzyca Kłodzka – atrakcje turystyczne
Bystrzyca Kłodzka jest niedużym ale bardzo ładnym miastem w województwie dolnośląskim, a dokładniej na Ziemi Kłodzkiej u stóp Gór Bystrzyckich. Przy ujściu rzeki Bystrzycy Kłodzkiej do Nysy Kłodzkiej. Niektóre źródła piszą też o Rowie Górnej Nysy. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych. Pod względem geologicznym miasto znajduje się w tak zwanym Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej między Górami Bystrzyckimi, a Wysoczyzną Idzikowską.
Tereny Hrabstwa Kłodzkiego
Są to tereny historycznego hrabstwa kłodzkiego. Do stolicy powiatu, czyli Kłodzka jest stąd około 17 kilometrów. Spacerując po mieście raz po raz będziecie w stanie poczuć różnice wysokości. Łatwo domyślicie się też pewnie pochodzenia nazwy miasta, która wzięła się od bystrej wody czyli wartko płynącego potoku. Na stałe mieszka tutaj niespełna 10 tysięcy mieszkańców.
Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie
W jedenastym stuleciu istniała w tym miejscu na Ziemi Kłodzkiej osada czeska. Nieco później bo w trzynastym wieku rycerz Hawel (Gaweł) z Lemberka utworzył tu miejscowość dla kolonistów niemieckich o nazwie Havelswerde, co można tłumaczyć jako Kępa Gawłowa. Od XIV wieku, a dokładniej od roku 1319 Bystrzyca Kłodzka w dokumentach pojawia się jako miasto królewskie. Swoją pozycję zawdzięczała ona dokumentom nadanym przez Jana Luksemburskiego- ówczesnego króla Czech.
Prężnie rozwijało się tu rzemiosło, zaistniała rada miejska wzniesiono także szpital. Już w XIX wieku przeprowadzona została tędy droga kolejowa.
Zmieniały się granice państw
Pisząc o historii miasta nie możemy nie wspomnieć, że na przestrzeni wieków raz po raz na skutek wojen zmieniała się przynależność państwowa (na przemian czeska, polska, habsburska, niemiecka). Następowały też zniszczenia przyczyniające się do pogarszania warunków życia mieszkańców. Po pokoju wrocławskim z 1742 roku czyli XVIII wieku nastąpiły tu rządy państwa pruskiego. Do Polski Bystrzyca powróciła w roku 1945. Od tego też czasu obowiązuje polska nazwa miasta.
Bystrzyca Kłodzka – Stare Miasto
Zanim zaczniecie zwiedzać zabytki warto pójść nad brzeg Nysy Kłodzkiej. Stamtąd rozciąga się piękna panorama miasta w postaci ciekawej budowy tarasowej (układającej się w wyraźnie widoczne piętra). Musimy podkreślić zachowany w świetnej kondycji dawny średniowieczny układ urbanistyczny – jeden z najładniejszych na Śląsku.
Kościół św Michała Archanioła i inne zabytki sakralne w Bystrzycy Kłodzkiej
Warto zwiedzić Bystrzycę Kłodzką. Kiedy zbliżycie się do miasta z daleka widoczna będzie wysoka wieża kościoła, który stoi w najwyższym punkcie miasta na Rynku. Jest to jeden z najładniejszych tutaj zabytków. Gotycki trzynastowieczny kościół parafialny świętego Michała Archanioła.
W środku bardzo ładny, ale niestety mogliśmy podziwiać go tylko od kruchty, gdyż w ciągu dnia jego wnętrze było zamknięte. Wielka szkoda bo według przewodników kryją się tu liczne skarby. Między innymi neogotycka ambona, szesnastowieczna chrzcielnica i cenna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Niedaleko (ale już poza murami Starego Miasta) stoi też kościół p.w. św. Jana Nepomucena z roku 1704. Piękna bogato zdobiona jest Kolumna Świętej Trójcy z roku 1736. Ma ona 10 metrów wysokości.
Może zwrócicie też uwagę na zabytkowe kapliczki przydrożne są to kaplica św. Franciszka Ksawerego i kaplica św. Floriana.
Na placu Szpitalnym przy moście nad Nysą Kłodzką stoi prawdopodobnie druga najstarsza figura św. Jana Nepomucena w Polsce. Pochodzi z początku VIII w. .
Średniowieczne mury obronne, brama i baszty – następne atrakcje turystyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Jak każde dawne średniowieczne miasto Bystrzyca Kłodzka musiała też mieć mury obronne. Zachowały się wśród nich elementy takie jak Brama Wodna z XIV wieku z nadbudowaną wieżą, Baszta Kłodzka (można też mówić Wieża Kłodzka, ale nie Brama Kłodzka) też z XIV w i Baszta Rycerska (inaczej Wieża Rycerska) z XVI w. Ciekawostką jest fakt, że dawno temu w pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Niegdyś przelot bramy zamykała żelazna spuszczana na łańcuchach krata.
Warto wspomnieć, że warowna wieża – Baszta Kłodzka i Brama Wodna są udostępnione dla turystów. Jeśli zechcecie spojrzeć na miasto z góry z perspektywy lotu ptaka na pewno będzie prezentować się jeszcze lepiej.
Jest w mieście także pozostałość po jeszcze jednej dawnej czternastowiecznej wieży warownej, chociaż trudno to dzisiaj dostrzec bowiem wygląda nieco jak zwykły budynek.
Bystrzyca Kłodzka – atrakcje wokół Rynku
Bystrzyca Kłodzka ma dwa Rynki. Zaczniemy od tego większego. Jak to zwykle bywa wokół placu i w jego pobliżu znajdziecie sporo ładnych zabytkowych, kolorowych kamienic w stylu barokowym. Wiele z nich pochodzi z XVI i XVII wieku. Koniecznie spójrzcie też na ratusz miejski. Powstał on w XIX wieku, ale swoją konstrukcją nawiązuje do renesansu florenckiego.
Wśród mniejszych zabytków Bystrzycy Kłodzkiej musimy wspomnieć kamienny pręgierz czyli słup przeznaczony do wymierzania publicznych kar.
Tuż poza murami Starego Miasta możecie natknąć się na Aleję Gwiazd. Kilka (lub kilkanaście – dokładnie nie liczyliśmy) niewielkich pomników poświęconych wybitnym polskim filmowcom. Między innymi znajdziecie Kazimierza Kutza i Wiktora Zborowskiego. Nie jest to przypadek, bowiem Bystrzyca Kłodzka już kilka razy posłużyła jako plan filmowy. Do najbardziej znanych należy „Nikt nie woła” z roku 1960.
Zrujnowany pałac i park pałacowy
W południowej części miasta stoi też piękny (dawno temu) zabytek czyli pałac. Niestety popadł on w ruinę, częściowo się zawalił. Od pewnego czasu właścicielem kompleksu pałacowo – parkowego w Bystrzycy Dolnej jest Fundacja Pałac Gorzanów, która podjęła się zadania ratowania parku. Do wyremontowania jest około 100 pałacowych pomieszczeń.
Bystrzyca Kłodzka – Muzeum Filumenistyczne
Bystrzyca Kłodzka znana jest między innymi z przemysłu zapałczanego. Dlatego do najciekawszych atrakcji miasta należy (według niektórych) jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne z wystawami na temat zapałek i zapalniczek. My jednak znaleźliśmy muzeum o podobnej tematyce także na przykład w Częstochowie. Muzeum w Bystrzycy znajduje się przy Małym Rynku w dawnym budynku zboru ewangelickiego.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym osobnym artykule.
Co warto zobaczyć w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej?
Spacer po mieście Bystrzyca Kłodzka zajmie Wam niezbyt wiele czasu. Zwłaszcza jeśli ograniczycie się do zabytkowej jego części wystarczy jedno przedpołudnie (albo popołudnie). Pozostałe godziny można wykorzystać zwiedzając jeszcze co nieco w pobliżu.
Jak pisaliśmy wyżej Bystrzyca Kłodzka leży w pięknej i ciekawej części Polski zwanej Ziemia Kłodzka (pojęcie nieco szersze od Kotliny Kłodzkiej). W okolicy jest mnóstwo innych pięknych atrakcji Dolnego Śląska.
W stolicy powiatu między innymi godna polecenia jest Twierdza Kłodzko i podziemna trasa turystyczna. Gdyby ktoś chciał zobaczyć w kilka minut zabytki z całego świata powinien odwiedzić Park Miniatur. W Kletnie istnieje kopalnia uranu i Jaskinia Niedźwiedzia. Nie zapominamy też o sanktuarium w Bardzie Śląskim.
Każdy kto lubi miejscowości lecznicze powinien pojechać do między innymi do centrum uzdrowiska Polanica – Zdrój, Duszniki – Zdrój, Lądek – Zdrój albo Kudowa Zdrój. Chociaż znacznie bliżej jest do dużo mniej znanego Długopola – Zdrój.
Pobliskie Góry
Jeśli lubicie chodzić po górach to warto wybrać się na widoczny z daleka Masyw Śnieżnika (1425 m.n.p.m.). Pod szczytem tego wzniesienia (dokładniej na Górze Iglicznej) znajdziecie Sanktuarium Maria Śnieżna. Natomiast na Jagodnej (977 m.n.p.m.) stoi niedawno oddana do użytku wieża widokowa.
Niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej warte wycieczki są także Góry Sowie i Góry Stołowe oraz wspomniane wyżej Góry Bystrzyckie. Nie są one wysokie, więc tego typu górskie spacery będą w sam raz dla całej rodziny.
Kilkanaście kilometrów stąd jest też coś dla miłośników przyrody – rezerwat i najwyższy w okolicy wodospad Wilczki. Ma on 22 metry wysokości. Natomiast w Międzygórzu czeka piękny pałac i ciekawa atrakcja dla dzieci czyli Ogród Bajek. Jeśli jesteśmy przy dzieciach to można razem z nimi zobaczyć też Wioskę Indiańską w Starym Waliszowie.
Zimą cała okolica jest oczywiście rajem dla narciarzy. Nie tylko tych, którzy lubią szusować po stokach ale także dla narciarzy biegowych. W wielu miejscach znajdziecie wyciągi, a mnóstwo ofert noclegowych pozwoli na kilkudniowy pobyt.
Każdemu, kto dysponuje większą ilością wolnego czasu proponujemy wizytę w Kopalni Złota i Sztolni w Złotym Stoku. Jest to już nieco dalej bo ponad 30 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej ale naprawdę warto tam pojechać. Na ten temat więcej piszemy także w osobnym artykule.
Gdybyście chcieli jeszcze więcej dowiedzieć się co warto zwiedzać w Kotlinie Kłodzkiej i na Ziemi Kłodzkiej warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik książkowy, a na zwiedzanie przeznaczyć co najmniej tydzień czasu.
Niestety są też zaniedbane zabytki
Spacerując po Bystrzycy Kłodzkiej trudno nie zauważyć, że pomiędzy pięknymi perełkami architektury tu i ówdzie zdarzają się domy i ulice czekające na remont. Musimy też przyznać, że nie widzieliśmy tu wielu turystów, a szkoda bo miasto jest godne uwagi.
Może jeszcze podpowiemy, że parkingi w Rynku i jego bezpośrednim sąsiedztwie są płatne. Ale wystarczy wyjechać tuż za mury Starego Miasta i znajdziecie sporo miejsc, gdzie samochód zostawicie gratis. To dosłownie kilka minut spaceru od wszystkich najciekawszych tutejszych zabytków.
W różnych punktach miasta napotkacie mapki i strzałki, które pomogą Wam w zwiedzaniu. Możecie też wejść do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie dowiecie się wszystkiego, co w Bystrzycy Kłodzkiej będzie Was interesować.
Foto & Film: własne
3 thoughts on “Bystrzyca Kłodzka – atrakcje turystyczne”