Skały Andrszpaskie

Skały Adrszpaskie

Skały Andrszpaskie w północnych Czechach (ewentualnie Skały Andrszpasskie – pisownia spolszczona bywa bardzo różna – w oryginale Adršpašské Skály) bywają też znane pod nazwą Adrszpaskie Skalne Miasto. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Górach Stołowych.

Skały Adrszpaskie – atrakcja turystyczna od osiemnastego wieku

Już na początku osiemnastego stulecia Skały Andrszpaskie w Czechach zaczęli odwiedzać pierwsi goście. Wśród dawnych turystów zdarzały się nawet koronowane głowy – między innymi z Polski, Austrii i Prus.

W roku 1824 wybuchł tu wielki pożar. Co ciekawe zniszczenie roślinności przyczyniło się do lepszego odkrycia piękna skał. Wówczas powstały pierwsze szlaki turystyczne, a popularność miejsca jeszcze bardziej wzrosła.

Nazwa pochodzi od wsi Andspach. Jest to bardzo blisko polskiej granicy, dlatego też podczas zwiedzania nie należy się dziwić, że język polski będziecie tu słyszeć niemal tak samo często jak czeski. Naszych rodaków przyjeżdża tu na wycieczki bardzo wielu.

Rezerwat przyrody

Skały Andrszpasskie są jednym wielkim rezerwatem przyrody. Nieprzypadkowo też używa się tu podanego przez nas wyżej określenia Skalne Miasto. Główną bowiem atrakcją do podziwiania przez zwiedzających są liczne ściany skalne i turnie. Tworzą one niezwykłe kształty. Są idealne nie tylko dla turystów pieszych ale także dla amatorów wspinaczek, których zapewne zobaczycie sporo.

Po sąsiedzku znajdują się też Teplickie Skały (Teplickie Skalne Miasto), dlatego też niektóre przewodniki traktują owe atrakcje łącznie poprzez nazwę Adršpašskoteplické Skály (Andrszpasskoteplickie Skały).

Budulcem dla Skalnego Miasta był przede wszystkim piaskowiec. Najwyższa z tutejszych skał to Čáp czyli bocian. Ma ona 786 metrów wysokości nad poziomem morza. Do bardziej znanych należą także Głowa Cukry, Kochankowie oraz Starosta i Starościna. Wiele ze ścian ma ponad 100 metrów wysokości licząc od podstawy.

Zobaczycie tu również między innymi dwa górskie jeziorka, wodospady, a znawcy flory i fauny na pewno dopatrzą się wielu ciekawych okazów przedstawicieli zwierzęcych i roślinnych. Rośnie tu między innymi modrzyk górski, fiołek dwukwiatowy i wietlica alpejska.

Skały Andrszpaskie – Trasa turystyczna

Skalne Miasto ma niezwykłą atmosferę. Trasa zwiedzania zapiera dech w piersiach. Na jej przejście musicie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Nie jest ona trudna ale minimum kondycji trzeba mieć. Sporą część idzie się prostą drogą, jednakże na szlaku napotkacie również tu i ówdzie bardzo dużo schodów, co może być problemem na przykład dla wózków dziecięcych.

Obowiązkowo na nogi trzeba włożyć wygodne sportowe buty. Warto też zawczasu sprawdzić pogodę i nie wybierać się na szlak w czasie deszczu bo łatwo wtedy o poślizg.

Chodzić można wyłącznie wyznaczonym szlakiem. Po drodze ułatwieniem i zabezpieczeniem dla was będą też poręcze, chodniki i platformy.

Rezerwat jest wprawdzie czynny cały rok, ale ze względu na wspomniane wcześniej liczne schody, wąskie przejścia i inne niedogodności odradzamy wycieczkę zimą, zwłaszcza osobom z problemami zdrowotnymi i kondycyjnymi.

Najpopularniejszy ze wszystkich jest szlak zielony. Początkowo wiedzie on szeroką wygodną drogą. Schody i wąskie przejścia będą później. Dojdziecie do bardzo popularnych miejsc znanych z licznych fotografii. Między innymi będą to Brama Gotycka (stoi tu ona od roku 1839) i Plac Słoni.

Tuż przy wejściu do rezerwatu napotkacie w zasadzie dwie pętle (szlaki które tworzą koło i spotykają się w jednym miejscu). Krótsza z nich prowadzi wokół jednego z tutejszych jezior. Dłuższa to ta, o której napisaliśmy powyżej.

Rejs łódką po Andrspasskim Jeziorku

Dodatkowo płatną atrakcją na terenie skalnego miasta Andrspach jest rejs łodzią po tafli drugiego tutejszego jeziora. Jest to możliwe tylko w miesiącach wiosny, lata i wczesnej jesieni. Na czas zimowy akwen jest osuszany. Aby do niego dojść trzeba w sąsiedztwie Wielkiego Adrspaskiego Wodospadu dołożyć dodatkowo nieco drogi i zboczyć z opisywanego tu zielonego szlaku. Łódką, a raczej tratwą kieruje flisak, który zabawia turystów ciekawymi anegdotami.

Po przejażdżce macie do wyboru wrócić na zielony szlak, którym dojdziecie do miejsca, w którym zaczęliście wędrówkę, albo też wybrać się żółtym szlakiem do Teplickich Skał.

Skały Andrszpaskie – Nowe Partie

Najciekawszy, ale też najtrudniejszy w wędrówce fragment do którego dojdziecie zielonym szlakiem nazywa się Nowe Partie. To właśnie tutaj napotkacie te wspomniane wcześniej liczne schody, poręcze, ciasne przejścia ale też piękne punkty widokowe.

Najbardziej wąskie z miejsc nazywa się Mysia Dziurka. Jest to długi korytarz między wysokimi skałami. Szeroki zaledwie na 50 centymetrów. Z większym plecakiem będziecie mieli problem.

Trzeba wcześniej zaplanować wycieczkę

Na teren rezerwatu wchodzi się z biletem wstępu. Na każdą godzinę sprzedawana jest określona liczba wejściówek. W związku z tym zwiedzanie warto zarezerwować najlepiej przez Internet. Także płatne i rezerwowane wcześniej są miejsca parkingowe dla samochodów.

Najwięcej gości jest tu oczywiście w wakacje. Więc w sezonie letnim, a zwłaszcza w letnie weekendy tym bardziej trzeba postarać się o rezerwacje z wyprzedzeniem.

Jak dojechać do skalnego miasta Andrspach?

Na przyjazd z Polski od strony Ziemi Kłodzkiej nie potrzebujecie winiet na czeskie autostrady, bowiem prowadzi tu zwyczajna bezpłatna droga. Do najbliższego przejścia granicznego dojedziecie stąd w mniej niż jedną godzinę.

Tuż obok wejścia do rezerwatu skalnego miasta jest też stacja kolejowa i przystanek autobusowy, więc jeśli nie macie samochodu możecie sprawdzić jak tu dojechać komunikacją publiczną. Między innymi istnieje bezpośrednie połączenie z Polski oferowane przez Koleje Dolnośląskie.

Jeśli będziecie też na przykład na wakacjach w pobliżu Kłodzka to warto sprawdzić oferty lokalnych biur podróży. Wiele z nich oferuje wycieczkę w Andrszpaskie Skalne Miasto.

Najciekawsze atrakcje Gór Stołowych po polskiej stronie

Czeskie skalne miasta są piękne. Ale Góry Stołowe mają liczne ciekawostki dla turystów także po polskiej stronie. W naszym kraju koniecznie powinniście zaliczyć Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Tam także są liczne formacje skalne, a także skalne labirynty, sporo punktów widokowych i szlaków turystycznych, o których piszemy dokładniej w osobnych artykułach.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz