Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Zgodnie z nazwą Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku prezentuje eksponaty dotyczące tego regionu Polski. Obejmują one bardzo różnorodną tematykę. Między innymi z dziedziny geologii, geografii, historii i sztuki.

Kiedy powstało Muzeum Ziemi Kłodzkiej?

Historia Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dokładniej w roku 1963 zostało otworzone w budynku dawnej komendantury Twierdzy Kłodzkiej. Kilka lat później nastąpiła przeprowadzka i obecnie możemy zwiedzać placówkę w dawnym konwikcie (internacie) jezuickim w samym centrum Kłodzka przy ulicy Łukasiewicza 4.

Co można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kłodzkiej?

Zanim zaczniemy pisać o konkretnych eksponatach zwrócimy uwagę, że wystawa jest duża. Obejmuje kilka kondygnacji dużego budynku począwszy od podziemi. Warte zobaczenia są pięknie urządzone wnętrza niektórych tutejszych pomieszczeń.

Przejdziecie więc między innymi przez średniowieczne piwnice, zajrzycie do biblioteki, sali koncertowej i Salonu Złotego. Warta wspomnienia jest też barokowa sala konferencyjna, klatka schodowa, a na dziedzińcu lapidarium i mini ogród.

Dla ciekawostki dodamy, że sala koncertowa z kopułą jest wysoka na dwa piętra. Jedną z jej najładniejszych ozdób jest kopia gotyckiego, czternastowiecznego obrazu Madonny Kłodzkiej. W czasach, kiedy przebywali tu jezuici była to kaplica św. Alojzego.

Co jeszcze można zobaczyć w tutejszym muzeum?

Muzeum Ziemi Kłodzkiej powinien zobaczyć każdy, kto chciałby poznać co nieco informacji z historii Kłodzka i historii regionu.

Imponująca jest tutaj wielka kolekcja zegarów, która zajmuje kilka dużych pomieszczeń. Oprócz tego zobaczycie wyroby konwisarskie (ze spiżu i cyny), numizmaty, szkło artystyczne i inne dzieła sztuki. Dokładna nazwa wystawy zegarów brzmi: „Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i XX w. w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej” Natomiast szklane cacka prezentowane są pod szyldem „Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej”. Są to dzieła projektantów i artystów szkła działających w dolnośląskich hutach.

Kolejną ze stałych wystaw jest ekspozycja „Z dziejów Kłodzka” dokumentująca nie tylko dzieje miasta ale także historię regionu.

Placówka muzealna mieści też bibliotekę naukową. Biblioteka ta liczy około 9500 tytułów książek, czasopism i dokumentów.

Jak w większości tego typu instytucji możecie zobaczyć nie tylko wystawy stałe. Muzeum oferuje też różne ekspozycje czasowe. Dlatego warto tu ponownie zaglądać nawet jeśli kiedyś już w tym miejscu mieliście okazję być.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku jest rajem dla turystów. Oprócz Muzeum ziemi Kłodzkiej w Kłodzku koniecznie trzeba zaliczyć twierdzę, rynek i wejść do zabytkowych kościołów. Między innymi dosłownie po sąsiedzku stoi piękna fara. Zabytków warto też szukać w wielu pobliskich miastach. Na przykład w Bystrzycy Kłodzkiej albo w Bardzie Śląskim. Kłodzko zachwyci każdego kto zechce tu przyjechać.

Ciekawe w pobliżu są nie tylko miasta. Na przykład w Jaszkowej Górnej (wiosce) znajdziecie dwór, w którym niegdyś przez pewien czas (przechowywano zbiory) z opisywanego tutaj Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Były to lata odbywającej się przeprowadzki, o której wspomnieliśmy wyżej. Stary budynek groził zawaleniem, a obecny nie był jeszcze gotowy na przyjęcie eksponatów. W renesansowym dworze Muzeum Ziemi Kłodzkiej chowało swoje skarby w latach 1968 – 1971.

W okolicy jest tak dużo ciekawych miejsc do zwiedzania, że nie będziemy się tu silić by wymienić chociaż większą część z nich. Najlepiej jeśli będziecie wybierali się w te strony postarajcie się o dobre mapy albo udajcie się w drogę z przewodnikiem książkowym.

 

3 thoughts on “Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Dodaj komentarz