Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra w powiecie ząbkowickim

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z wielu ciekawostek okolicy. Podobnie jak Kopalnia Złota w Złotym Stoku, sanktuarium w Bardzie Śląskim albo też pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Warto więc tu przyjechać na nieco dłużej niż jeden dzień. Sama Srebrna Góra to niewielka ale też ciekawa wieś z licznymi zabytkami.

Twierdza w Srebrnej Górze – turystyczna konkurencja dla Kłodzka

Chyba najbardziej znaną na Ziemi Kłodzkiej twierdzą jest jest ta w Kłodzku. My na swoją wycieczkę wybraliśmy jednak Srebrną Górę – miejsce nie mniej interesujące. Oprócz głównego donżonu możecie tu jeszcze po sąsiedzku zwiedzić też fort Ostróg. Sama twierdza stoi na wysokości 686 m.n.p.m. Samochodem pod bramę nie da się dojechać. Z parkingu czeka na Was kilkunastominutowy spacer przez las.

Stojąca tu wielka budowla militarna pochodzi z czasów, gdy okolica należała do Prus, a więc z drugiej połowy osiemnastego wieku. Projektował ją Ludwik  Wilhelm Regler. Natomiast jednym z tych, którzy nadzorowali tutejsze prace był Król Fryderyk Wielki.

Obiekt w całości składał się z sześciu fortów. Jako budowla obronna przydał się tylko raz – podczas oblężenia przez wojska napoleońskie. Zanim zdobyto Srebrną Górę został podpisany pokój w Tylży w roku 1807, tak więc można napisać, że twierdza nigdy nie została pokonana. W roku 1867 na dobre wyprowadzili się stąd żołnierze, a miejsce jeszcze przez pewien czas służyło jako poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych. Co ciekawe wkrótce potem zaczęli pojawiać się pierwsi turyści.

W czasie II wojny światowej twierdza pełniła rolę obozu jenieckiego (tak zwanego oflagu). Jako muzeum funkcjonuje od roku 1974, a od 2004 jest też pomnikiem historii.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najważniejszą częścią twierdzy był tak zwany donżon służący jako obiekt mieszkalny dla wojska. Donżon ten – największy w Europie składa się z czterech wież. Każda z nich ma średnicę 60 metrów i mury grube na 12 metrów. Z góry wygląda nieco jak kwiatek. Warto nań wejść dla pięknych widoków między innymi na Góry Bardzkie. Wokół donżonu stoi kilka bastionów. Całość składa się z trzech pięter i 151 pomieszczeń. W pomieszczeniach tych znajdowały się między innymi magazyny, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, warsztaty rzemieślnicze i browar. Było też miejsce do spania dla około czterech tysięcy żołnierzy. Także zapasy żywności i broni. Zgromadzone działa i moździerze w liczbie 264 miały pomóc wytrzymać oblężenie nawet do 5 miesięcy.

Obecnie twierdzę zwiedza się z przewodnikiem. Na miejscu obok kas czekają na chętnych niewielki sklep z pamiątkami i punkt gastronomiczny.

Więcej informacji w temacie, także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://forty.pl/

Foto & Film: własne

 

Dodaj komentarz