Błędne Skały

Błędne Skały

Jest to jedyny w swoim rodzaju labirynt pomiędzy wielkimi głazami i blokami skalnymi. Na całość trzeba przeznaczyć około 40 minut czasu.

Błędne Skały – wielka atrakcja Gór Stołowych

Błędne Skały należą do najciekawszych atrakcji w Górach Stołowych. Popularnością ustępują może tylko Szczelińcowi Wielkiemu  i Andrszpaskim Skałom po stronie czeskiej. Prowadzi on wąską ścieżką tak, że momentami trzeba się schylić albo pójść bokiem bo inaczej nie da się przejść.

Trasa jest jednokierunkowa. Więc jeżeli ktoś zdecyduje się na taką wycieczkę praktycznie nie ma możliwości się wycofać. Przejście nietrudne ale minimum kondycji trzeba mieć. Przy okazji dobre buty. Nie da się pokonać trasy z wózkami dziecięcymi. Będą mieć też kłopot osoby ze sporą nadwagą i zbyt dużymi plecakami.

Oprócz skalnego labiryntu możecie również wspiąć się po wielkich głazach na punkt widokowy zwany Skalne Czasze.

Jak dojechać do Błędnych Skał?

Dostaniecie się tu od strony Karłowa albo Kudowy Zdroju. Jeśli chcecie przejść przez ten skalny labirynt najpierw musicie pokonać fragment drogi Stu Zakrętów. W pewnym momencie (miejsce dobrze oznaczone) trzeba skręcić w bok, aby podjechać jeszcze kilka kilometrów drogą wąską i krętą. Obowiązuje na niej ruch wahadłowy. Co pół godziny auta jadą albo pod górę albo w dół.

Parking górny i parking dolny

Przy samych Błędnych Skałach górny parking jest płatny i ma ograniczoną liczbę miejsc. Dlatego też warto zawczasu wykupić bilet przez Internet aby uniknąć rozczarowania, że nie będziecie wpuszczeni. Szlaban otwiera się tylko na 15 minut czyli trzeba być punktualnie.

Obok górnego parkingu znajduje się punkt widokowy, punkty gastronomiczne, toalety i inne przydatne udogodnienia. Stąd do właściwej atrakcji trzeba przejść jeszcze około dziesięciominutowym spacerem.

Istnieje też możliwość pozostawienia auta na dużym bezpłatnym parkingu na dole przy wspomnianej drodze Stu Zakrętów. Wtedy do Błędnych Skał trzeba będzie pójść niebieskim szlakiem pieszym. Grubo ponad godzinę w jedną stronę.

Czy można wybrać się na Błędne Skały zimą?

Teoretycznie jest taka możliwość, jednak odradzamy. Jeśli będzie ślisko, to wejście na Błędne Skały będzie wiązało się z ryzykiem kontuzji. Wjazd na górny parking jest wówczas zamknięty. Małym plusem będzie wówczas bezpłatny wstęp do parku narodowego Gór Stołowych.

Jak powstały Błędne Skały w Górach Stołowych?

Błędne Skały powstały z piaskowców. Na skutek erozji, wietrzenia i wypłukiwania skał zniknęły na przestrzeni milionów lat lżejsze, drobniejsze i mniej trwałe fragmenty. To co zostało utworzyło bardzo ciekawe kształty i kompozycje.

Tym najbardziej niezwykłym formom w Błędnych Skałach zostały nadane nazwy takie jak Kurza Stopka, Skalne Siodło, Okręt czy Dwunożny Grzyb. Według legendy do powstania Błędnych Skał przyczynił się znany w Sudetach duch gór zwany Liczyrzepą.

Co w pobliżu skalnego labiryntu Błędnych Skał?

Góry Stołowe są nie tylko piękne i ciekawe same w sobie. Są także świetnie położone. Po sąsiedzku macie mnóstwo atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Między innymi sanktuarium w Wambierzycach, kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju lub Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju.

Foto & Film: własne

 

3 thoughts on “Błędne Skały w Górach Stołowych

Dodaj komentarz