Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały – wielka atrakcja Gór Stołowych

Błędne Skały należą do najciekawszych atrakcji w Górach Stołowych. Popularnością ustępują może tylko Szczelińcowi Wielkiemu  i Andrszpaskim Skałom po stronie czeskiej. Jest to jedyny w swoim rodzaju labirynt pomiędzy wielkimi głazami i blokami skalnymi. Prowadzi on wąską ścieżką tak, że momentami trzeba się schylić albo pójść bokiem bo inaczej nie da się przejść.

Trasa jest jednokierunkowa. Więc jeżeli ktoś zdecyduje się na taką wycieczkę praktycznie nie ma możliwości się wycofać. Przejście nietrudne ale minimum kondycji trzeba mieć. Przy okazji dobre buty. Nie da się pokonać trasy z wózkami dziecięcymi. Będą mieć też kłopot osoby ze sporą nadwagą i zbyt dużymi plecakami.

Oprócz labiryntu możecie również wspiąć się po wielkich głazach na punkt widokowy. Na całość trzeba przeznaczyć około 40 minut czasu.

Jak dojechać do Błędnych Skał?

Dostaniecie się tu od strony Karłowa albo Kudowy Zdroju. Najpierw pokonuje się fragment drogi Stu Zakrętów. W pewnym momencie (miejsce dobrze oznaczone) trzeba skręcić w bok, aby podjechać jeszcze kilka kilometrów drogą wąską i krętą. Obowiązuje na niej ruch wahadłowy. Co pół godziny auta jadą albo pod górę albo w dół. Przy samych Błędnych Skałach parking jest płatny i ma ograniczoną liczbę miejsc. Dlatego też warto zawczasu wykupić bilet przez Internet aby uniknąć rozczarowania, że nie będziecie wpuszczeni. Szlaban otwiera się tylko na 15 minut czyli trzeba być punktualnie. Obok parkingu znajduje się punkt widokowy, punkty gastronomiczne, toalety i inne przydatne udogodnienia. Stąd do właściwej atrakcji trzeba przejść jeszcze około dziesięciominutowym spacerem.

Istnieje też możliwość pozostawienia auta na dużym bezpłatnym parkingu na dole. Wtedy do Błędnych Skał trzeba będzie pójść szlakiem pieszym. Grubo ponad godzinę w jedną stronę.

Z czego zbudowane są Błędne Skały?

Błędne Skały powstały z piaskowców. Na skutek erozji, wietrzenia i wypłukiwania skał zniknęły na przestrzeni milionów lat lżejsze, drobniejsze i mniej trwałe fragmenty. To co zostało utworzyło bardzo ciekawe kształty i kompozycje. Tym najbardziej niezwykłym zostały nadane nazwy takie jak Kurza Stopka, Okręt czy Dwunożny Grzyb. Według legendy do powstania Błędnych Skał przyczynił się znany w Sudetach duch gór zwany Liczyrzepą.

Foto & Film: własne

 

2 thoughts on “Błędne Skały w Górach Stołowych

Dodaj komentarz