Górnicze atrakcje w Złotym Stoku

Górnicze atrakcje w Złotym Stoku

Górnicze atrakcje w Złotym Stoku – ciekawe miejsca

Złoty Stok jest jednym z wielu miast Dolnego Śląska. Okolice słynęły kiedyś z górnictwa, a tutejsze kopalnie wydobywały cenne kruszce. W tym złoto. Dziś o tamtych czasach dowiecie się odwiedzając dawną Kopalnię Złota, Sztolnię Ochrową i Średniowieczną Osadę Górniczą. Wszystkie te trzy górnicze atrakcje w Złotym Stoku możecie zwiedzać razem kupując jeden bilet (wówczas wychodzi taniej), albo też każdą z nich osobno.

Wielkim atutem miejsca jest duży bezpłatny parking. Na obejrzenie wszystkiego trzeba przeznaczyć kilka godzin. Zwiedza się w towarzystwie przewodników, dzięki którym dowiedziecie sporo ciekawostek. Są tu jeszcze punkty gastronomiczne, stragany z pamiątkami, a także całkowicie bezpłatne muzeum w dawnej cechowni z górniczymi mundurami, dawnymi sprzętami gospodarstwa domowego, zabawkami, porcelaną i innymi ciekawostkami.

Kopalnia Złota

Jako trasa turystyczna tutejsza Kopalnia Złota funkcjonuje od roku 1996. Podczas zwiedzania dwukrotnie zejdziecie do podziemi w sztolniach Gertruda i Czarna. Zobaczycie podziemny wodospad o wysokości 8 metrów, wyjedziecie na powierzchnię specjalnym pociągiem. Można też sobie zafundować spływ łodzią, odlewanie sztabek złota, wybijanie pamiątkowych medali i jeszcze trochę innych atrakcji. Przewodnik powie Wam, że po całym dniu pracy następował postęp w postaci 4 centymetrów odrąbanej ściany. Dowiecie się też między innymi jak mało złota znajdowało się w każdym kawałku urobku i co nazywano złotem głupców. Zobaczycie ułożone piętrowo sztabki złota (niestety sztuczne) i poznacie dlaczego ważny był dla górników święty Krzysztof.

Górnicze tradycje miejsca sięgają trzynastego stulecia, a może nawet jeszcze głębiej w przeszłość. W okolicy znajduje się aż 190 sztolni i wyrobisk górniczych. Oprócz złota pozyskiwano tu między innymi rudę arsenu.  Wydobycie trwało do roku 1961.

Górnicze atrakcje w Złotym Stoku – Sztolnia Ochrowa

Sztolnia Ochrowa uchodzi za najpiękniejszą w Górach Złotych. Przez wiele lat była zatopiona, a turyści mogą ją zobaczyć od niedawna. Osuszanie zaczęło się w roku 2013. Ściany i strop w starych chodnikach mają czerwone i pomarańczowo – żółte odcienie. Na czas zwiedzania wszyscy goście otrzymują kaski, aby nie nabić sobie guza bowiem momentami przejście jest wąskie i niskie.

Przed wejściem do sztolni zobaczycie źródło z mineralną wodą arsenowo – żelazową. Wprawdzie arsen sam w sobie jest trujący (stanowi składnik arszeniku znanego z niejednej powieści kryminalnej) ale w minimalnej ilości może mieć działanie dobroczynne – prozdrowotne.

Średniowieczna Osada Górnicza

W tej części atrakcji zobaczycie różne dawne, prymitywne urządzenia służące miedzy innymi do pozyskiwania złota. Są one odtworzone w skali 1:1 i niemal wszystkie działają. Goście mogą nie tylko patrzeć, ale też dotykać, a nawet spróbować jak się kiedyś nimi pracowało. Do ciekawszych eksponatów należą 3 tonowe deptakowe koło młyńskie, 15 metrowy kierat, stęporowe kruszarki.

Dla osób, które lubią przygody z dreszczykiem przygotowana została „ścieżka strachu” i spotkanie z katem.

Więcej informacji na temat miejsca, także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie: https://kopalniazlota.pl/Na naszej stronie opisujemy także miasto Zlate Hory w Czechach w Górach Opawskich, gdzie możecie zobaczyć podobną atrakcję.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz