Góry Opawskie

Góry Opawskie

Góry Opawskie – niewysokie i ciekawe

Góry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym kawałkiem Sudetów. Najwyższym ich szczytem jest Pricny Vrch (Góra Poprzeczna – 975 m.n.p.m.), w całości znajdujący się na terenie Czech. Zresztą do naszych południowych sąsiadów należy znaczna część tegoż pasma, które nazwę swą wzięło od przepływającej tędy rzeki Opawa.

Najbardziej znana i najwyższa w województwie opolskim Biskupia Kopa to szczyt graniczny. Osiąga ona 890 m.n.p.m. Prowadzi na nią kilka niezbyt trudnych szlaków, możliwych do pokonania nawet z dziećmi. Na górze przykuwa uwagę widoczna z daleka osiemnastometrowa wieża widokowa. Warto na nią wejść dla pięknych krajobrazów i zdjęć. Natomiast pod Biskupią Kopą na wysokości 765 m.n.p.m. czeka na chętnych Górski Dom Turysty.

Opisując Góry Opawskie musimy też wspomnieć, że na terenie Polski leżą jeszcze Masyw Parkowej Góry, Masyw Olszaka, Masyw Długoty, Masyw Lipowca oraz Masyw Granicznego Wierchu. Sąsiadują one z Przedgórzem Paczkowskim i Płaskowyżem Głubczyckim.

Ciekawe miejsca na terenie Gór Opawskich

Bardzo popularnymi w Polsce miejscowościami u podnóża Gór Opawskich są Jarnołtówek i Pokrzywna z wieloma hotelami, domkami kempingowymi i innymi miejscami, gdzie można wynająć noclegi.

Spośród tutejszych miast wymienimy także Głuchołazy i nieco dalej położony Prudnik. W obydwu znajdziecie sporo ciekawych i wartych zobaczenia zabytków. W tym kościoły, rynki i wieże obronne pozamieniane obecnie na punkty widokowe.

Ponieważ (jak pisaliśmy wyżej) jest stąd bardzo blisko do Czech warto przekroczyć granicę. Proponujemy abyście zajrzeli między innymi do niewielkiego miasteczka Zlate Hory. Napotkacie tam udostępnioną do zwiedzania dawną Kopalnię Złota, piękny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium Maria Hilf.

Dla ochrony najładniejszych przyrodniczych fragmentów okolicy powstał Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Zarówno po polskiej jak też po czeskiej stronie na wędrówkę zapraszają liczne znakowane szlaki turystyczne. Jeśli jesteście zainteresowani zdobywaniem tych gór kupcie dobrą mapę. Naprawdę się przyda.

Co jeszcze polecamy na Opolszczyźnie

Województwo opolskie ma bardzo wiele ciekawych miejsc. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie zobaczcie między innymi na Górę Świętej Anny, do Głogówek, albo też Sanktuarium Świętego Jacka w Kamieniu Śląskim.

foto: własne

Dodaj komentarz