Atrakcje turystyczne w Kłodzku

Atrakcje turystyczne w Kłodzku

Atrakcje turystyczne w Kłodzku – sporo tego

Kłodzko jest jednym z wielu pięknych miast Dolnego śląska. Niektóre z nich opisaliśmy już na naszej stronie. Między innymi Wrocław, Świdnicę czy Jelenią Górę . Dodać musimy, że naszym zdaniem Kłodzko trzeba by postawić w ścisłej czołówce. Jeśli będziecie w pobliżu koniecznie musicie tu przyjechać.

W różnych przewodnikach po mieście znaleźliśmy na pierwszych miejscach tutejszą twierdzę i Rynek z ratuszem, z którego codziennie w południe rozlega się hejnał.  Słynny jest także most gotycki wzorowany na tym słynnym z Pragi czeskiej. My znaleźliśmy jeszcze różne inne atrakcje turystyczne w Kłodzku, o których napiszemy za chwilę.

Co warto wiedzieć o Kłodzku?

Jest to miasto powiatowe. Stolica krainy historycznej nazywanej nie bez przyczyny Ziemią Kłodzką. Liczy ponad 25 tysięcy mieszkańców i przyciąga mnóstwo turystów.

W Kłodzku zobaczycie kanał Młynówka oraz kilka potoków i rzek, z których największa nazywa się Nysa Kłodzka. W 1997 roku poczyniła ona straszne spustoszenie podczas wielkiej powodzi. Wcześniej wielka woda zdarzyła się też w latach 1310 i 1938. W pobliżu wznoszą się niezbyt wysokie Góry Bardzkie (najwyższy ze szczytów tego pasma osiąga 431 m.n.p.m.). Nierówność terenu wyczuwa się między innymi podczas spaceru po Starym Mieście. Niektóre ulice są strome.

Trochę historii

Prawa miejskie sięgają trzynastego wieku. Jednakże już trzy stulecia wcześniej istniał tu gród. Początkowo należał do państwa libickiego (obecnie tereny czeskie). Nieco później przez długi czas toczyły się o tutejsze okolice spory pomiędzy polskimi Piastami, a czeskimi Przemyślidami. W dwunastym stuleciu do tej rywalizacji dołączyli się również Niemcy, a w roku 1526 austriaccy Habsburgowie. Z tego powodu kilkakrotnie i często zmieniały się granice i przynależność państwowa. Do waśni pomiędzy kilkoma narodami dołączyły się też kłótnie religijne pomiędzy katolikami, husytami i luteranami. Toczyły się tutaj liczne wojny, a jedną z pamiątek po tamtych czasach jest Twierdza Kłodzka.

Ziemia Kłodzka i inne tereny zachodniej części naszego kraju wróciły do Polski w roku 1945.

Atrakcje turystyczne w Kłodzku – miasto pełne zabytków i zieleni

Kłodzko ma piękny i dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Zabytki otoczone są z wielu stron zieleńcami, plantami i skwerami. Na terenie miasta znajdziecie też sześć różnych parków. Dlatego spaceruje się tu bardzo przyjemnie.

Dawne wiejskie folwarki, które obecnie tworzą dzielnice miasta w dużej części zachowały swój historyczny kształt. Do wspomnianych już wyżej wartych uwagi zabytków dopiszemy jeszcze późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannya także barokowy franciszkański kościół Matki Bożej Różańcowej albo również kościół św. Jerzego i św. Wojciecha. W budynku dawnego konwiktu jezuickiego ma swoją siedzibę ciekawe i duże Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Spacerując po starym  mieście spójrzcie też na liczne piękne zabytkowe kamienice. Na chętnych czeka podziemna trasa turystyczna.

W Kłodzku działają różne instytucje kulturalne. Raz po raz odbywają się też różne imprezy cykliczne. Aktualności warto sprawdzać na afiszach.

Foto & Film: własne

8 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Kłodzku

Dodaj komentarz