Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim nazywany jest perłą architektury Dolnego Śląska. Wielki, neogotycki, dziewiętnastowieczny zabytek powstał na polecenie niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Projekt rezydencji wykonał słynny architekt Karl Friedrich Schinkel. Miała to być letnia rezydencja. Prace budowlane trwały 33 lata.

Niestety nieszczęśliwe małżeństwo arystokratki skończyło się rozwodem. Oboje z mężem zdradzali się nawzajem, a efektem licznych „skoków w bok” były nieślubne dzieci. W efekcie skandalu właścicielka pałacu została pozbawiona licznych godności. Między innymi nie mogła przybywać do Kamieńca na dłużej niż jeden dzień. Wchodziła też do budynku oknem, a nie przez drzwi. Odebrano jej również prawo wychowywania dzieci.

W 1873 syn Mariany Albrecht otrzymał pałac w prezencie ślubnym. Czasy II wojny światowej były dla zabytku łaskawe. Niemcy zwozili tu liczne skradzione i wywiezione z innych rezydencji kosztowności, a także archiwalia. Niestety po roku 1945 obiekt ulegał coraz większej dewastacji. Zniszczenia dopełniła Armia Czerwona, która całość celowo podpaliła w 1946 roku. W 2012 rozpoczął się wielki remont zabytku. My zwiedzaliśmy go w roku 2023, ale pracy przed robotnikami zostało jeszcze bardzo dużo. W ponoszeniu kosztów pomaga Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Architektura pałacu i park

Zabytek stoi na planie prostokąta o wymiarach 75 na 48 metrów. W czterech narożnikach wznoszą się jednakowe wieże. Każda z nich ma ponad 33 metry wysokości. Wśród elementów architektury wspomnimy także liczne dziedzińce wewnętrzne, tarasy i krużganki. Natomiast wokół całości rozciąga się mur z basztami. Architektura wzorowana była na dawnym budownictwie północnych Włoch. Robi wrażenie. A ponieważ prace rekonstrukcyjne posuwają się do przodu warto przyjeżdżać również co jakiś czas i porównać co już zostało odbudowane.

Pałac stoi na niewysokim wzniesieniu. Otacza go duży park. Rośnie tu mnóstwo wspaniałych okazów drzew. Ponad 90 z nich nosi tytuł pomników przyrody. Znajdziecie między innymi liczne dęby szypułkowe, buki, sosny, lipy i cisy. Najsłynniejszy z okazów – dąb Jana ma w obwodzie ponad 5 metrów. Na terenie parku istnieje też mauzoleum.

Obiekt możecie zwiedzić z przewodnikiem. Kasa i punkt informacji turystycznej mieści się w małym dawnym kościele u podnóża góry zamkowej. Więcej informacji, także godziny zwiedzania i ceny biletów przeczytajcie na stronie https://palacmarianny.com.pl/

Co w pobliżu?

Kamieniec Ząbkowicki jest jednym z ciekawszych miejsc niedaleko Kłodzka. Oprócz pałacu warto zobaczyć też tutejszy zabytkowy kościół parafialny. Jeśli będziecie w okolicy polecamy też między innymi Twierdzę w Srebrnej Górze, sanktuarium w Bardzie Śląskim, albo kopalnię Złota w Złotym Stoku. Niedaleko jest też do ciekawych miast Śląska Opolskiego. Na przykład Paczkowa i Otmuchowa.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz