Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe – jedyne w swoim rodzaju

Góry Stołowe są jednym z pasm w Sudetach Środkowych. Mają bardzo charakterystyczne kształty. Niepodobne do tych jakie znamy z innych krajobrazów górskich. Wyglądają tak jakby ktoś z wielkich głazów zrobił piramidy układając kamienie jeden na drugim. Przy odrobinie wyobraźni zauważycie, że tworzą one niesamowite kompozycje przybierając postać podobną do człowieka, małpoluda, wielbłąda, trupiej czaszki, grzybów albo jeszcze innego stwora. Fachowcy nazywają je górami płytowymi. Powstały z piaskowca. Niektóre z nich na wierzchołku bywają płaskie (stąd pochodząca od stołu nazwa).

Góry Stołowe w Polsce i w Czechach

Góry stołowe należą częściowo do Polski, częściowo do Czech. Po naszej stronie do najciekawszych tutejszych atrakcji należą Błędne Skały i Szczeliniec Wielki (najwyższy mierzący 919 m.n.p.m.) Natomiast u sąsiadów słynne jest Skalne Miasto, a dokładniej Skały Andrszpasskie i Skały Teplickie. Wędrując szlakami miejscami musimy przeciskać się między ścianami skał, wspinać po niezliczonej ilości schodków albo schodzić takimi schodkami w dół. Ale nie jest to trudne i średniej kondycji turysta bez problemu sobie poradzi. Niestety z wózkiem dziecięcym będziecie mieli kłopot.

Zarówno po polskiej jak też i po czeskiej stronie na terenie Gór Stołowych rozciągają się parki narodowe. Dlatego też wejście jest biletowane i ograniczona liczba osób. Aby mieć pewność, że wejściówek i miejsc parkingowych dla Was nie zabraknie możecie z wyprzedzeniem kupić bilety poprzez strony internetowe.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe

Pomiędzy skalnymi tworami rosną lasy i łąki. Zdarzają się także torfowiska. Wśród drzew przeważają świerki, ale rosną też buki jodły, jawory i inne gatunki. Niestety nie wszystkich tutejszy drzewostan cieszy. Wybujała roślinność tu i ówdzie przesłania bowiem wspomniane wyżej formy skalne. Natomiast jeśli chodzi o faunę to żyją tu typowo leśne stworzenia takie jak sarny, dziki, jelenie. Oprócz nich również borsuki, popielice, orzesznice, salamandrę plamistą. Z ptaków warto wspomnieć bociana czarnego.

Przez Park Narodowy Gór Stołowych od Radkowa do Kudowy – Zdroju prowadzi droga o nieprzypadkowej nazwie Stu Zakrętów. Dla turystów pieszych jest sporo szlaków prowadzących do najbardziej ciekawych widoków i miejsc.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w Górach Stołowych polecamy Wam szczególnie Kudowę – Zdrój ze słynną Kaplicą Czaszek, Lądek – Zdrój z Muzeum Papiernictwa, a także sanktuarium w Wambierzycach.

 

 

Foto & Film: własne

4 thoughts on “Góry Stołowe – ciekawa część Sudetów

Dodaj komentarz