Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, ciekawe miejsce

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju nieprzypadkowo ma tę lokalizację. Zajmuje bowiem budynek dawnego młyna papierniczego, w którym produkcja taka rzeczywiście miała miejsce. Od czasów średniowiecza w okolicy pracowało około 100 takich, ale tylko ten w Dusznikach przetrwał do dziś.

Pierwsza pisemna wzmianka w dokumentach na temat tutejszego zakładu pochodzi z roku 1562. W osiemnastym stuleciu właścicielami miejsca była rodzina Hellerów. Produkt, który tu wtedy powstawał uchodził za najlepszy na Śląsku. Używali go między innymi królowie pruscy, polscy, czescy, a także artyści, z których najsłynniejszym był Fryderyk Chopin.

Po II wojnie światowej przez blisko 20 lat fabryka papieru w Dusznikach – Zdroju ulegała zniszczeniu aż do lat sześćdziesiątych, kiedy powstało tutejsze muzeum.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju – co można tutaj zobaczyć?

Ciekawy jest tu zarówno sam budynek, jak też i to, co możecie zobaczyć w jego środku, a także na zewnątrz. Bowiem część eksponatów stoi na podwórzu. Siedemnastowieczny trzypiętrowy zabytek ma konstrukcję ryglową czyli połączenie drewnianej ramówki z ceglanym murem. Dach kryty jest gontem. Tuż obok stoi drewniana suszarnia także z siedemnastego stulecia. Całość prezentuje się bardzo interesująco.

Jest tu co zwiedzać. Oprócz typowego oglądania sal wystawowych można posłuchać informacji o dawnych technikach produkcji papieru czerpanego. Zobaczycie nawet na własne oczy jak tak i papier powstaje, możecie również sami spróbować coś takiego wykonać. Dowiecie się też między innymi czym w dawnych czasach zajmował się szmaciarz i dlaczego jego praca była bardzo ważna.

Do ciekawszych elementów ekspozycji należą polskie banknoty emitowane od końca osiemnastego stulecia do współczesności. Portrety papieża Jana Pawła II w postaci znaków wodnych, wystawa o historii drukarstwa, urządzenia do produkcji papieru.

Od roku 2011 miejsce zostało wpisane na listę pomników historii, natomiast w 2019 zaczęły się starania o umieszczenie także na liście UNESCO.

Więcej informacji w temacie, także godziny otwarcia, ceny biletów i wszelkie aktualności znajdziecie na stronie: https://muzeumpapiernictwa.pl/

Co w pobliżu?

W okolicy jest jeszcze mnóstwo innych ciekawych miejsc do zwiedzania. Między innymi kilka miast uzdrowiskowych, w tym Kudowa – Zdrój, Polanica – Zdrój. Są też Góry Stołowe z Błędnymi Skałami i Szczelińcem Wielkim oraz sanktuarium w Wambierzycach. Bardzo blisko jest także do granicy z Czechami.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz