Sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium w Wambierzycach – bazylika Najświętszej Maryi Panny

Sanktuarium w Wambierzycach jest jednym z najpiękniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Znane też pod wezwaniem Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Blisko jest stąd do wielu innych ciekawych miejsc okolicy. Między innymi do Gór Stołowych i Polanicy – Zdroju.

Krótka historia miejsca

Piękna barokowa świątynia powstała w latach 1715 – 1723. W 1936 otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Stoi na wzgórzu. Wiele lat temu, a dokładniej w wieku XIII na jednym z tutejszych drzew umieszczona została figurka Matki Bożej. Niedługo potem, według przekazów jeden z wiernych (niewidomy imieniem Jan z Raszewa) odzyskał wzrok. Wydarzenie to musiało odbić się w okolicy bardzo szerokim echem, bowiem po krótkim czasie przybywali pielgrzymi w coraz liczniejszych grupach i coraz częściej. Na potrzebę nabożeństw pod wspomnianym wyżej drzewem stanął najpierw ołtarz, a w 1263 pierwszy – drewniany kościół.

Obecna świątynia jest czwartą z kolei w tym miejscu. Poprzednie niestety uległy zniszczeniu – jedna w czasie wojny trzydziestoletnie,j inna na skutek źle wykonanej budowy, która nie wytrzymała próby czasu. Fundatorem zabytku, który możemy podziwiać do tej pory był hrabia Franciszek Antoni von Goetzen.

Koronacja tutejszej cudownej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem nastąpiła w roku 1980. Dokonał tego kardynał Stefan Wyszyński. Rzeźba ta obecnie znajduje się w centralnym miejscu głównego ołtarza. Niestety prawdopodobnie nie jest to ta sama statuetka, przy której dokonał się pierwszy w tym miejscu cud. Ta obecna pochodzi raczej z końca czternastego stulecia. Powstała z drewna lipowego i ma wysokość 28 centymetrów.

Architektura i wyposażenie kościoła

Świątynia jest typowo barokowa. Chociaż znaleźliśmy w jednym z opisów, że na zewnątrz reprezentuje późny renesans. Pełna zdobień w postaci rzeźb, malowideł, obrazów i innych dekoracji. Jak będziecie w środku koniecznie zwróćcie uwagę na piękny ołtarz oddzielony od prezbiterium ozdobną kratą. Najcenniejszą jego ozdobą jest oczywiście figurka maryjna. Ładnie też prezentują się ołtarze boczne. Nie można nie spojrzeć na wspaniałą ambonę dzieło Flackera z 1723 roku. Pozwólcie, że zacytujemy tu jej opis z Wikipedii: „Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w otoczeniu aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Natomiast na korpusie znajdują się rzeźby czterech ewangelistów”.

Do kościoła prowadzi aż 56 schodów. Monumentalna fasada ma ponad 52 metry wysokości. Nad świątynią nie wznosi się jednak żadna wieża. Toteż na pierwszy rzut oka kształtem bardziej przypomina pałac aniżeli obiekt sakralny.

Sanktuarium w Wambierzycach – Kalwaria, Szopka i Dom Pielgrzyma

Sanktuarium w Wambierzycach nazywane też bywa „Śląską Jerozolimą” a to dlatego, że oprócz głównego kościoła znajdziecie też kalwarię z drogą krzyżową i wybudowanymi wzdłuż tej drogi kaplicami. W pobliżu w osobnym budynku jest też ruchoma szopka. Można na miejscu w tutejszym Domu Pielgrzyma zarezerwować noclegi.

 

2 thoughts on “Sanktuarium w Wambierzycach

Dodaj komentarz