Atrakcje turystyczne w Paczkowie

Atrakcje turystyczne w Paczkowie

Paczków jest małym, ale godnym zwiedzenia miastem w województwie opolskim. Liczy około 7 tysięcy mieszkańców. Jako datę założenia podaje się rok 1254, a więc liczy już prawie 800 lat.

Mury Paczkowa z XVI wieku

Tutejsze mury obronne należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Są wysokie na 7 metrów i długie na około 1200 metrów. Oplatają miasto regularnym owalem. Co ciekawe stały one w dwóch pierścieniach, pomiędzy którymi znajdowała się fosa szeroka na dziesięć metrów.

Niestety od średniowiecza do dzisiaj nie zachowała się całość tych fortyfikacji. Na przestrzeni lat raz po raz mury obronne Paczkowa częściowo uległy samoistnemu zniszczeniu, a część została rozebrana celowo. W dziewiętnastym wieku w miejscu fosy powstały miejskie planty.

Bramy w Paczkowie

Nieodłącznym elementem dawnych murów miejskich są bramy miejskie i baszty. W Paczkowie zachowały się trzy wieże bramne – Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka, a także brama Nyska. Największą z nich jest wieża Wrocławska z charakterystycznym wykończeniem. Na jej szczycie zobaczycie bowiem krenelaż (jakby murowaną koronę) wraz ze strzelnicami. Wieża Wrocławska ma 30 metrów wysokości i jest udostępniona do zwiedzania. Służy jako świetny punkt widokowy.

Przy bramie Nyskiej znajduje się galeria spacerowa, niestety podczas naszej wizyty w tym mieście była ona zamknięta.

Paczków – atrakcje czyli renesansowy Rynek z ratuszem i kamieniczki

Wspominając atrakcje turystyczne w Paczkowie większość przewodników na pierwszym miejscu wymienia dawne obronne mury miejskie, dzięki którym Paczków nazywany jest polskim Carcassonne. Czasami też mówiło się o nim „miasto – twierdza”. Ale są tu także liczne inne zabytki i ciekawostki. Między innymi Muzeum Motoryzacji i Muzeum Gazownictwa. O wszystkich tych miejscach dokładniej napiszemy za chwilę.

Według niektórych źródeł główny plac miasta czyli Rynek w Paczkowie należy do najładniejszych w regionie. Podobnie jak w wielu innych miejscach tego typu na środku placu stoi ratusz, a wokoło zabytkowe kolorowe kamienice. W różnych stylach. Barokowe, renesansowe, klasycystyczne, a nawet gotyckie. Najstarsze zabudowania sięgają oku 1500.

Przy Rynku w Paczkowie pod numerem 33 zachowało się gwieździste gotyckie sklepienie czteroprzęsłowego przyziemia.

Ratusz reprezentuje co najmniej dwa style architektoniczne. Jego najstarsze elementy sięgają czasów renesansu, jednakże później był wielokrotnie przebudowywany i obecnie bardziej przypomina formą budynki neoklasycystyczne.

Oryginalny renesansowy charakter zachowała najbardziej charakterystyczna część paczkowskiego ratusza czyli wysoka wieża licząca 45 metrów wysokości. W tej wieży ratuszowej są trzy osiemnastowieczne dzwony i zabytkowy mechanizm zegarowy. Można też na tę wieżę wejść. Taras widokowy jest bowiem udostępniony dla turystów.

Atrakcje turystyczne w Paczkowie – Zabytkowe kościoły

Wśród turystycznych atrakcji w Paczkowie musimy wymienić też piękne zabytkowe świątynie. Jeden z nich nosi imię świętego Jana Ewangelisty. Był to swego czasu najsłynniejszy kościół obrony w Europie środkowej. Drugi funkcjonuje pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na naszych stronach znajdziecie dokładniejsze opisy każdego z nich.

Atrakcje turystyczne w Paczkowie –  jeszcze Dom Kata

Spośród dawnych zabytków kolejny ciekawy obiekt to Dom Kata, który stoi w centrum Paczkowa, bardzo blisko murów obronnych. Powstał w XVIII wieku. Przeszedł on gruntowną rewitalizację i obecnie służy jako Centrum Informacji Turystycznej. Znajdziecie w nim także Izbę Pamięci. Ciekawe czy wiele lat temu ktoś chciałby mieszkać w sąsiedztwie domu kata.

Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie

Muzeum , a dokładniej według nazwy Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie powstało z inicjatywy Fundacji Rodziny Biernackich. Znajduje się w nim kolekcja wielu zabytkowych motocykli i samochodów. Całość mieści się w 200-letnim budynku o powierzchni 1200 m².

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie – jedyne takie w Polsce

Opisując najciekawsze atrakcje Paczkowa musimy wymienić też Muzeum Gazownictwa, które istnieje od roku 1991. Jego siedzibą jest dawna gazownia, a więc jak najbardziej naturalne miejsce dla tego typu wystawy.

Możecie zobaczyć tu urządzenia, które służyły do produkcji gazu miejskiego, poznacie zasady bezpiecznego korzystania z tego nośnika energii. Na wystawie jest też kolekcja gazomierzy. Przy okazji znajdziecie się we wnętrzu zbiornika do przechowywania gazu.

Muzeum Gazownictwa znajduje się przy ulicy Pocztowej.

Inne nazwy miasta Paczków

Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości Paczkaw, później Patzkow znalazły się w dokumentach na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Na przełomie wieków funkcjonowały też nazwy Patscovia i po niemiecku Patzchow.

Atrakcje turystyczne w okolicy Paczkowa

Samo zwiedzanie Paczkowa zajmie Wam nie więcej niż kilka godzin. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu możecie zobaczyć też inne atrakcje w pobliżu.

Przez miasto przepływa rzeka Nysa Kłodzka. Znajduje się na niej kilka sztucznych zbiorników wodnych. W pobliżu jednym z nich jest Jezioro Otmuchowskie, drugim Zalew Paczkowski. Częściami Zalewu paczkowskiego są zbiorniki Topola i Kozielno.

Miłośnicy wina mogą odwiedzić też pobliską winnicę Poraj na wzgórzu Hople.

Najciekawsze atrakcje blisko stąd znajdują się na terenie Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej, a więc jednego z najciekawszych regionów naszego kraju. Wprawdzie to już w innym województwie bo na Dolnym Śląsku, ale w kilometrach wychodzi naprawdę niewiele.

Dokładniej pisząc Paczków znajduje się tuż obok głównej trasy łączącej Górny Śląsk z miejscowościami na terenie południowej części Dolnego śląska.
Spośród pobliskich miast Opolszczyzny warto zwiedzić Otmuchów.

 

 

4 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Paczkowie

Dodaj komentarz