Atrakcje turystyczne w Otmuchowie

Atrakcje turystyczne w Otmuchowie

Jeśli chcemy opisać Otmuchów i opowiedzieć o jego atrakcjach to najpierw powinniśmy przypomnieć sobie położenie miasta, poznać co nieco jego historię i najważniejsze informacje.

Gdzie leży Otmuchów?

Poznajmy atrakcje turystyczne w Otmuchowie i jego okolicy. Otmuchów jest miastem w województwie opolskim, dokładniej w powiecie nyskim. Liczy około 5 i pół tysiąca mieszańców, a więc niewiele. Warto zatrzymać się tu jeśli będziecie tędy przejeżdżać na przykład na wakacje w Sudety.

Po sąsiedzku znajdują się też dwa duże sztuczne jeziora z tak zwanej kaskady Nysy Kłodzkiej czyli kilku kolejno następujących po sobie zbiorników na tej rzece). Są to jeziora Otmuchowskie i Nyskie, o których więcej napiszemy niżej. Inne jeziora na tej samej rzece ale już dalej od Otmuchowa to Zbiornik Topola, Zalew Paczkowski i Zbiornik Kozielno.

Jeśli pojedziecie nieco dalej na zachód to dotrzecie do pełnej mnóstwa atrakcji Ziemi Kłodzkiej.

Otmuchów – krótka historia miasta

Po raz pierwszy miejscowość Othemochow pojawiła się w dokumentach w roku 1103. Był to więc jeden z najstarszych grodów kasztelańskich na Śląsku. Aż do roku 1810 należał do biskupstwa wrocławskiego.

W późniejszych wiekach raz po raz wspominają o niej Księga Henrykowska (dawna kronika cystersów), kronikarz Jan Długosz i jeszcze kilka innych ważnych pism. Prawa miejskie magdeburskie zostały nadane w roku 1374. Wtedy też miastu nadano herb.

Nazwa miasta wielokrotnie się nieco zmieniała. I tak na przestrzeni historii były tutaj Otemochow, Othmuchow, Odmuchów, Odmachów i parę podobnych.

Atrakcje turystyczne w Otmuchowie, które przyciągają turystów?

Wiele interesujących zabytków Otmuchowa znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rynku. Są nimi między zamek i kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Zwróćcie też uwagę na piękny renesansowy ratusz. Budynek powstał na początku XVI wieku. Na jego południowo wschodnim narożniku zobaczycie zegar słoneczny.

Jedną z najbardziej znanych i ciekawych imprez cyklicznych jest Lato Kwiatów przyciągające do Otmuchowa miłośników florystyki.

Otmuchów – atrakcje okolicy

W pobliskiej wsi Kałków stoi romańsko – gotycki kościół z trzynastego wieku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Warto pojechać też do pobliskich miast takich jak Nysa i Paczków.

W Nysie stoi jedna z najpiękniejszych świątyń gotyckich w Polsce, o której mówi się „Katedra Nyska„. Natomiast Paczków słynie z dobrze zachowanych dawnych murów miejskich. Z tego powodu nazywany jest polskim Carcassonne.

Atrakcje turystyczne w Otmuchowie – Jezioro Otmuchowskie

Jest to retencyjny zbiornik zaporowy (a więc raczej powinno się mówić i pisać Zalew Otmuchowski). Został on zbudowany w środkowym biegu Nysy Kłodzkiej w latach 1928-33. Jezioro jest rajem dla wędkarzy, którzy mogą tu złowić przeróżne ryby, między innymi sandacza. Miejsce słynie także jako siedlisko czapli siwej. W pobliżu jeziora znajduje się też czasami białorzytki ogorzałki, uhle i inne mało znane ptaki.

Dzięki zaporze powstała także w roku 1933 elektrownia wodna. Pracują w niej dwie turbiny Kaplana (nazwa ta pochodzi od austriackiego inżyniera żyjącego na początku dwudziestego wieku). Warto chociaż na chwilę zatrzymać się przy Jeziorze Otmuchowskim.

Jezioro Nyskie

W pobliżu Otmuchowa znajdziecie też Jezioro Nyskie. Tak samo jak zbiornik retencyjny Jezioro Otmuchowskie jest sztucznie utworzonym zalewem na rzece Nysa Kłodzka, ale sporo młodszym. jego budowa trwała na przełomie lat 1971 – 1972. Tu także da się złowić sandacze, okonie, leszcze i inne gatunki ryb.

Atrakcje turystyczne w Otmuchowie – Szlaki rowerowe

Na miłośników dwóch kółek czekają ciekawe szlaki turystyczne przeznaczone przede wszystkim dla rowerów. Są to Szlak Czarownic i Szlak Kopernikowski. Ten drugi prowadzi między innymi przez wieś Koperniki, gdzie według niektórych źródeł podobno mieszkali przodkowe naszego wielkiego astronoma.

Foto & Film: własne

4 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Otmuchowie

Dodaj komentarz