Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum mieści się w zabytkowej części tego niewielkiego ale ciekawego miasta, znanego właśnie z produkcji małych drewnianych patyczków z siarką. Placówki szukajcie na Małym Rynku. Niegdyś w tym miejscu istniał kościół protestancki (ewangelicki) i szkoła parafialna. Ekspozycja powstała w roku 1964.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – o historii niecenia ognia, także o zapałkach i zapalniczkach

Być może naszych Czytelników nieco wprawiła w konsternację nazwa miejsca, o którym chcemy tu pisać. Otóż spieszymy z informacją, że pod nazwą Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej chodzi o ogień, a raczej jego rozpalanie. Czyli wszystko co warto wiedzieć o zapałkach i zapalniczkach.

Inicjatorami powstania tutejszej ekspozycji muzealnej były Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Nie możemy nie wspomnieć też Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej i mieszkańców miasta.

Co można zobaczyć w Muzeum Filumenistycznym?

Główna część wystawy zajmuje jedno duże pomieszczenie. W wielu gablotach znajdziecie między innymi krzesiwa, przeróżnego kształtu zapalniczki benzynowe, gazowe, elektryczne. Niektóre z nich wyglądają jak miniaturowy samochód, aparat fotograficzny, butelka czy szminka do ust.

Warto zwrócić uwagę na szczególną ciekawostkę o nazwie lampa Döbereinera. Jest to zapalniczka wynaleziona w roku 1823 przez niemieckiego chemika. Płomień powstawał w niej na skutek samozapłonu gazowego wodoru w kontakcie z powietrzem i platynowym katalizatorem.

W Muzeum poznacie sporo informacji o historii rozpalania ognia. Dużą część ekspozycji stanowią etykiety pudełek po zapałkach z Polski i wielu różnych krajów, także tych bardzo egzotycznych jak na przykład Chiny i Japonia. Interesujące są również zapałczane budowle i łamigłówki.

To ciekawe i bogate zbiory. Sami sprawdźcie co jeszcze tu jest.

Muzeum Filumenistyczne – Informacje praktyczne

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej czynne jest od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie trwa około pół godziny. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zamówienia lekcji muzealnej dla zorganizowanej grupy albo oprowadzania przez przewodnika. Jest też opcja indywidualnego ustalenia godzin zwiedzania muzeum.

W jeden dzień w tygodniu zaczarowany świat zapałek zwiedzicie zupełnie bezpłatnie. Podobnie jak w wiele innych tego typu miejsc w poniedziałki jest nieczynne.

Więcej informacji, w tym dokładne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie: https://www.muzeum-filumenistyczne.pl/

Co w Bystrzycy Kłodzkiej oprócz Muzeum Filumenistycznego?

Bystrzyca Kłodzka jest niewielkim ale bardzo ładnym miastem Dolnego Śląska. Poświęcamy mu osobny artykuł, gdzie dokładnie przeczytacie co jeszcze warto tu zobaczyć. Wspomnimy tu tylko, że oprócz Muzeum Filumenistycznego godne uwagi są między innymi Rynek i tutejszy kościół parafialny.

Co warto zobaczyć pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej?

Ziemia Kłodzka jest jednym z najciekawszych pod względem turystycznym miejsc w Polsce. Warto się wybrać między innymi w góry – na Śnieżnik. Można też zwiedzić kilka uzdrowisk – w tym Lądek – Zdrój, Duszniki – Zdrój albo Polanicę – Zdrój.

W Kłodzku również czeka na chętnych piękne Stare Miasto z wielką twierdzą na czele. Natomiast w Złotym Stoku wejdziecie do dawnej kopalni cennego kruszcu. Opisy tych i wielu innych atrakcji znajdziecie w kolejnych naszych artykułach.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz