Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – o zapałkach i zapalniczkach

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – co to takiego? Być może naszych Czytelników nieco wprawiła w konsternację nazwa miejsca, o którym chcemy tu pisać.  Otóż spieszymy z informacją, że chodzi tu o ogień, a raczej jego rozpalanie. Czyli wszystko co warto wiedzieć o zapałkach i zapalniczkach.

Muzeum powstało w roku 1964 i mieści się w zabytkowej części tego niewielkiego ale ciekawego miasta, znanego właśnie z produkcji małych drewnianych patyczków z siarką. Placówki szukajcie na Małym Rynku. Niegdyś w tym miejscu istniał kościół protestancki (ewangelicki) i szkoła parafialna.

Co jeszcze warto wiedzieć o Muzeum?

Inicjatorami powstania tutejszej ekspozycji muzealnej były Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bystrzyckiej i mieszkańcy miasta. Główna część wystawy zajmuje jedno duże pomieszczenie. W wielu gablotach znajdziecie między innymi krzesiwa, przeróżnego kształtu zapalniczki benzynowe, gazowe, elektryczne. Niektóre z nich wyglądają jak miniaturowy samochód, aparat fotograficzny, butelka czy szminka do ust.

Warto zwrócić uwagę na szczególną ciekawostkę o nazwie lampa Döbereinera. Jest to zapalniczka wynaleziona w roku 1823 przez niemieckiego chemika. Płomień powstawał w niej na skutek samozapłonu gazowego wodoru w kontakcie z powietrzem i platynowym katalizatorem.

W Muzeum poznacie sporo informacji o historii rozpalania ognia. Dużą część ekspozycji stanowią etykiety pudełek po zapałkach z Polski i wielu różnych krajów, także tych bardzo egzotycznych jak na przykład Chiny i Japonia. Interesujące są również zapałczane budowle i łamigłówki. Sami sprawdźcie co jeszcze tu jest.

Czynne jest od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie trwa około pół godziny. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zamówienia lekcji muzealnej albo oprowadzania przez przewodnika.

Więcej informacji, w tym dokładne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie: https://www.muzeum-filumenistyczne.pl/

Co w pobliżu?

Ziemia Kłodzka jest jednym z najciekawszych pod względem turystycznym miejsc w Polsce. Warto się wybrać między innymi w góry – na Śnieżnik. Można też zwiedzić kilka uzdrowisk – w tym Lądek – Zdrój, Duszniki – Zdrój albo Polanicę – Zdrój. W Kłodzku czeka na chętnych piękne Stare Miasto z wielką twierdzą na czele. Natomiast w Złotym Stoku wejdziecie do dawnej kopalni cennego kruszcu. Opisy tych i wielu innych atrakcji znajdziecie w kolejnych naszych artykułach.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz