Co trzeba zobaczyć w Poznaniu?

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu?

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu? – bardzo dużo

Poznań podobnie jak Warszawa, Kraków, Wrocław i jeszcze kilka innych polskich miast należy do tych, których nie da się zwiedzić w jeden dzień. My w okolicach wielkopolskiej stolicy spędziliśmy około tygodnia i zaryzykujemy twierdzenie, że pewnie nawet połowy tego co tu ciekawe jeszcze nie widzieliśmy. Dlatego jak we wszystkich tego typu przypadkach nasz artykuł będzie subiektywnym wyborem przeróżnych zabytków i atrakcji. A więc – co trzeba zobaczyć w Poznaniu?

Atrakcje turystyczne Poznania – te najbardziej znane

Do najbardziej popularnych miejsc miasta należy oczywiście Rynek, a na nim ratusz z najsłynniejszymi w Polsce koziołkami. Koniecznie pojedźcie na Ostrów Tumski, aby wejść do pięknej katedry lub zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne. Stoi też tam mały gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny. A po sąsiedzku placówka kulturalna „Brama Poznania” i fragment dawnej twierdzy. Jeśli wspominamy już świątynie to pięknych i zabytkowych jest tu oczywiście mnóstwo. Polecamy na przykład bardzo przepiękną farę czyli kościół Matki Bożej Nieustającej pomocy albo kościół franciszkanów.

Do najpopularniejszych poznańskich smakołyków w mieście należą oczywiście rogale, które możecie kupić w niejednej cukierni. Jest to jednak przysmak bardzo kaloryczny i niestety nie tani.

Co jeszcze w Poznaniu można zobaczyć?

Wśród terenów rekreacyjnych popularnością cieszy się Jezioro Maltańskie. Miejsce otoczone licznymi ścieżkami spacerowymi, atrakcjami dla dzieci i często wykorzystywane na przykład do zawodów wioślarskich. Zresztą jezior w pobliżu jest tu znacznie więcej, wszak okolica nazywana jest Pojezierzem Wielkopolskim. Gdybyście w tym temacie szukali czegoś bardziej na uboczu i z plażą to możemy zaproponować Jezioro Rusałka. Wzdłuż wspomnianego wyżej Jeziora Maltańskiego jeździ mały pociąg – kolej Maltanka, która może Was zawieźć do ogrodu zoologicznego.

W Poznaniu są aż dwa zamki – Zamek Królewski i Zamek Cesarski. W tym pierwszym znajdziecie jeden z oddziałów Muzeum Narodowego. Jak w każdym większym mieście są tu także liczne parki i zieleńce. Najsłynniejszy nazywa się Cytadela. Nam podobał się  również Park Wilsona, w którym znaleźliśmy dużą palmiarnię. Natomiast dla wszystkich, którzy nie lubią tłumów polecamy mało znany ale też ciekawy Park Szachty z licznymi stawami i wieżą widokową. Na chętnych czeka w Poznaniu około 30 muzeów, do tego kina, teatry, galerie handlowe, galerie sztuki i mnóstwo innych ofert kulturalnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o mieście Poznań?

Jest jednym z największych miast Polski. Pod względem liczby mieszkańców zajmuje piąte miejsce. Wielki ośrodek kulturalny, naukowy, administracyjny. Do najbardziej znanych wydarzeń należą tu między innymi Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przepływa tędy rzeka Warta. Jako datę nadania praw miejskich podaje się rok 1253. Ale założenie miasta nastąpiło dużo wcześniej prawdopodobnie w dziesiątym stuleciu. Była to jedna z najważniejszych siedzib pierwszych polskich władców. W latach 1290 – 96 pełnił rolę stolicy Polski.

Aż pięć razy przez Poznań przetaczały się walki powstańcze. Jednakże tylko jedno Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem Polaków (1918 -1919). Poznańscy kryptolodzy rozpracowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. W 1956 roku miały w mieście miejsce pierwsze zrywy polskich robotników przeciw władzom PRL.

Co w pobliżu?

Poznań jest nie tylko sam w sobie bardzo ciekawy. Warto też wybrać się do okolicznych miejscowości. Na przykład Kórnika, gdzie znajdziecie słynną rezydencję Działyńskich i ładny kościół. Polecamy zwiedzanie wspaniałego pałacu  i parku w Rogalinie. Niedaleko stąd jest również Muzeum w Puszczykowie poświęcone podróżom Arkadego Fiedlera. A do spacerów na łonie przyrody zachęca Wielkopolski Park Narodowy.

Foto: własne

Dodaj komentarz