Rezydencja Działyńskich w Kórniku

Rezydencja Działyńskich w Kórniku

Rezydencja Działyńskich w Kórniku – to nie jest błąd ortograficzny

Na początek jesteśmy winni wyjaśnienie. Pisząc rezydencja Działyńskich w Kórniku nie popełniliśmy ortograficznego błędu. Nazwę miejscowości Kórnik pisze się bowiem z „ó” w przeciwieństwie do domu dla kur.

Krótka historia zamku w Kórniku

Do roku 1592 zamek w Kórniku był siedzibą znanego wielkopolskiego rodu Górków. O znaczeniu politycznym tej rodziny może mówić fakt, że w drodze na koronację do Krakowa gościł tu między innymi Henryk Walezy, późniejszy król Polski. Później jeszcze mieszkali tu między innymi Czarnkowscy, Grudzińscy, a od roku 1676 Działyńscy. I właśnie przede wszystkim hrabiemu Tytusowi Działyńskiemu zawdzięczamy neogotycki kształt budowli jaki znamy. Na jego zlecenie pracę wykonał najwybitniejszy niemiecki architekt czasu romantyzmu – Karl Friedrich – Schinkel. Ten sam, który projektował między innymi słynny drewniany pałac w Antoninie. Do dziś zabytek ten należy do najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych w Polsce. W projektowaniu brał też znaczący udział Marian Cybulski.

Muzeum wnętrz i biblioteka

Co ciekawe już od czasu Tytusa Działyńskiego w zamyśle miało tu być nie tylko mieszkanie arystokratów, ale też placówka kulturalna narodu polskiego. Przede wszystkim muzeum wybitnych dzieł sztuki i biblioteka. Warto wiedzieć, że hrabia Działyński był zaangażowany w powstanie listopadowe, a później na drodze sądowej walczył o odzyskanie majątku zagarniętego „za karę” przez władze pruskie. We wnętrzach można podziwiać liczne dzieła sztuki – rzeźby, obrazy (niektóre takich mistrzów jak Grottger, Bacciarelli, Norblin). Prócz tego broń i trofea myśliwskie, magnackie meble, bibeloty, wyroby  jubilerskie i mnóstwo innych wspaniałości. Do najpiękniejszych należy Sala Mauretańska Chlubą pałacu jest także biblioteka z wieloma cennymi starodrukami i rękopisami, a na szczególne wyróżnienie zasługuje rękopis III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Park dendrologiczny w Kórniku

Chlubą Kórnika jest nie tylko sam pałac, ale także to co znajduje się wokół niego. Na przestrzeni niespełna 50 hektarów rozciąga się największy w Polsce  park dendrologiczny z około 4 tysiącami gatunków krzewów i drzew.

Rezydencja Działyńskich w Kórniku – teraz własność narodu polskiego

Po śmierci Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana zamek przeszedł na własność Władysława Zamoyskiego, a ten podarował to narodowi polskiemu.

Niedaleko Poznania jest jeszcze jedna piękna perełka architektury. Mianowicie pałac w Rogalinie, a obok niego niemniej wspaniały park.

Foto: Monika Gontarz

11 thoughts on “Rezydencja Działyńskich w Kórniku

Dodaj komentarz