Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Zwiedzający przybywają w to miejsce na oglądanie wspaniałych dzieł sztuki sakralnej od roku 1991. Rolę pierwszego kustosza pełnił Bolesław Dzierwa. Wszystko znajduje się w osiemnastowiecznym budynku dawnej kanonii czyli domu mieszkalnego niegdysiejszych kapłanów – kanoników tutejszej kapituły.

Muzeum archidiecezji gnieźnieńskiej naprawdę warto zwiedzić

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie znajduje się na Wzgórzu Lecha dosłownie po sąsiedzku obok jeszcze wspanialszej tutejszej archikatedry. Dokładniej przy ulicy Kolegiaty 2. Jest ono spadkobiercą dawnego Skarbca Katedralnego. Szczerze polecamy do zwiedzania.

Co ciekawe jego historia nie jest zbyt odległa. Do powstania placówki przyczynił się biskup Józef Glemp (później także kardynał i prymas Polski).

Bilet wstępu można kupić łącznie z prawem zwiedzania podziemi katedralnych, wejściem na wieżę i pod „Gnieźnieńskie Drzwi”. Wędrujemy po wszystkich tych miejscach z audioprzewodnikiem (specjalnie w tym celu wypożyczonym urządzeniem) który dokładnie nam opowie na co w danym momencie popatrzymy.

Przy muzeum istnieje Archiwum Archidiecezjalne z bogatym zbiorem ponad dwustu średniowiecznych rękopisów. Najstarsze z nich pochodzą z dziesiątego wieku.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie – Co można tu zobaczyć?

Wystawa obejmuje wiele pomieszczeń, w których zgromadzone są przeróżne naczynia liturgiczne takie jak monstrancje, kielichy i inne sprzęty używane podczas odprawiania nabożeństw.

Oprócz tego znajdziecie również tkaniny, portrety trumienne, rzeźby, medale, monety i … sami sprawdźcie co jeszcze. Wiele z nich pochodzi z bardzo odległych czasów sztuki romańskiej i gotyckiej, czyli z czasów początku państwa polskiego. Na przykład zobaczycie kielich świętego Wojciecha, którym jest agatowa czara z dziesiątego wieku w złotej (dwunastowiecznej lub trzynastowiecznej) oprawie. Być może kielich ten został wykonany w Bizancjum.

Wart zauważenia jest też między innymi pochodzący z Trzemeszna „Kielich Dąbrówki” Iinaczej nazywany „Kielich Królewski”) czyli dar księcia Mieszka III Starego powstały pod koniec dwunastego stulecia.

Do bardzo cennych rzeźb należą czternastowieczne Zaśnięcie Maryi Panny oraz piętnastowieczne „Opłakiwanie z Gościeszyna”. W sumie z okresu Polski przedrozbiorowej zobaczycie tu kilkaset różnych eksponatów. Są wśród nich także bardzo cenne relikwiarze. Do najsłynniejszych należy Relikwiarz Ramienia św. Wojciecha.

Muzeum archidiecezji gnieźnieńskiej sprawuje opiekę nad katedralnym skarbcem, jednym z najcenniejszych w Polsce.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie, a co jeszcze polecamy na naszej stronie?

Na naszej stronie opisujemy też Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Natomiast jeżeli ktoś z Was interesuje się sztuką sakralną to piękny zbiór takich dzieł znaleźliśmy też między innymi w Muzeum Archidiecezjalnym na terenie Przemyśla.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz