Rynek i ratusz w Poznaniu
Rynek i ratusz w Poznaniu – wielka atrakcja miasta
Rynek i ratusz w Poznaniu należą do najbardziej obleganych przez turystów atrakcji w tym mieście. Zwłaszcza w okolicy południa, kiedy można zobaczyć mini przedstawienie z najsłynniejszymi w Wielkopolsce koziołkami. Stąd jest też blisko do Zamku Królewskiego, pięknego farnego kościoła, głównego gmachu Muzeum Narodowego i jeszcze wielu innych ciekawych miejsc. Rynek zwykle przez cały rok tętni życiem (chociaż akurat my mieliśmy pecha bo trafiliśmy na czas remontu). Odbywają się tu różnego rodzaju jarmarki, koncerty i festiwale.
Pod koniec II wojny światowej ponad 60 procent tutejszych zabudowań była zniszczona, więc to co dzisiaj możecie oglądać w dużej części jest efektem rekonstrukcji. Jako minus tej odbudowy trzeba napisać, że niektóre z budynków (w miejscu arsenału i sukiennic) prezentują typowo nowoczesne kształty. Od 1970 roku plac jest zamknięty dla ruchu kołowego. Do 1955 jeździły tędy nie tylko samochody ale także tramwaje.
Rynek – co jeszcze warto wiedzieć?
Stary Rynek powstał już w roku 1253. Ma kształt kwadratu o długości boku 141 metrów. Ze wszystkich tych boków odchodzą po trzy ulice – dwie w rogach i jedna pośrodku. Co ciekawe wąskie uliczki przecinają plac również w poprzek, co dobrze widać na mapie. Jest to trzeci co do wielkości Rynek w Polsce. Większe są tylko w Krakowie i we Wrocławiu (ale najdłuższy znajdziecie w Pułtusku). Wokół placu stoi mnóstwo zabytkowych kilkusetletnich kamienic. Niektóre z nich nazwano pałacami.
Zabudowany jest środek Rynku, a najsłynniejszym tu elementem architektury jest ratusz, o którym więcej napiszemy niżej. Warto też zwrócić uwagę na szesnastowieczne wąziutkie domy nazywane budami śledziowymi. A nazwa wzięła się stąd, że w ich podcieniach kiedyś sprzedawano między innymi ryby. Popatrzcie także na budynek dawnej wagi miejskiej. Do niektórych kamienic warto wejść aby zobaczyć muzea takie jak na przykład Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych albo Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.
Na poznańskim Rynku stoi też kilka fontann, pręgierz, figura świętego Jana Nepomucena oraz Studzienka Bamberki. Jest również oczywiście mnóstwo lokali gastronomicznych i handlarzy z pamiątkami.
Ratusz w Poznaniu
Renesansowy ratusz w Poznaniu to jeden z najsłynniejszych i najładniejszych budynków tego typu w Polsce. Początkowo powstał w stylu gotyckim, ale z czasów średniowiecza pozostały tylko piwnice. W kolejnych wiekach nastąpiły różne większe przebudowy. Pierwsza z nich zdarzyła się w połowie szesnastego stulecia. Zatrudniono wtedy znanego architekta Jana Baptystę di Quadro. Wtedy właśnie na wieży pojawił się zegar i koziołki. Niestety na skutek zniszczeń od pioruna w 1675 roku uległy one zniszczeniu. Kształt zabytku jaki możemy oglądać obecnie został nadany w znacznej części pod koniec osiemnastego wieku. Ale koziołki wróciły dopiero w roku 1913.
Do najbardziej charakterystycznych elementów architektury poznańskiego ratusza należą wysoka wieża z zegarem, trzy piętra arkad i wspaniała attyka, którą zdobi poczet królów polskich z dynastii Jagiellonów. We wnętrzach budynku znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.
Foto: własne