Muzeum A Fiedlera w Puszczykowie

Muzeum A Fiedlera w Puszczykowie
Muzeum A Fiedlera w Puszczykowie – pamiątki po słynnym pisarzu i podróżniku
Puszczykowo to niewielkie miasto położone niedaleko Poznania. Natomiast Muzeum A Fiedlera w Puszczykowie, a dokładniej Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera przechowuje i udostępnia dla zwiedzających liczne ciekawostki jakie autor „Dywizjonu 303” przywiózł ze swoich wielu wypraw w różne strony świata. W sumie przeżył on 90 lat. Odbył 30 dalekich podróży, a jego książki miały łącznie prawie 10 milionów sztuk nakladu. Jeżeli nie macie własnego samochodu bez problemu możecie tu dojechać ze stolicy Wielkopolski autobusem albo pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się całkiem niedaleko.
Muzeum A Fiedlera w Puszczykowie w prywatnym domu
Wśród licznych przedmiotów jakie są tu do oglądania znajdziecie między innymi zbiory etnograficzne, przyrodnicze, religijne, wyroby rzemieślnicze ludzi wielu kontynentów i mnóstwo innych skarbów. A więc na przykład maski, rzeźby, instrumenty muzyczne, łuki i włócznie, a także krokodyle, skorpiony. O dreszcze mogą przyprawić preparowane przez Indian Hibarów ludzkie głowy. Zwróćcie również uwagę na kolekcję kolorowych motyli. Jest tu jeszcze wystawa o nazwie „Tajemniczy świat Indian”. Także wystawa poświęcona polskim pilotom walczącym w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. No i kolekcja wielu książek pisarza przetłumaczonych na 23 języki świata.
Eksponaty można zobaczyć w prywatnej willi, którą zamieszkiwał Arkady Fiedler z rodziną od roku 1948. Już w 1973 dom ten stał się oficjalnie placówką muzealną, chociaż wizyty zaciekawionych gości zdarzały się nawet wcześniej. Sam budynek stoi w tym miejscu od roku 1926.
Część kolekcji mieści się też w kilku pomieszczeniach innych sąsiednich budynków, a także na wolnym powietrzu. Bowiem niektóre ciekawostki takie jak replika statku Krzysztofa Kolumba, brytyjski myśliwiec z czasów II wojny światowej, głowa z Wyspy Wielkanocnej, piramida egipska (w skali 1:23) i jeszcze parę innych nie zmieściłyby się pod dachem. Tę zewnętrzną kolekcję nazwano „Ogrodem Kultur i Tolerancji”.
Na miejscu znajduje się niewielka kawiarnia. Bilety nie są drogie, a za dodatkową opłatą możecie skorzystać też z przewodnika.
Co w pobliżu?
Oczywiście będąc w okolicy koniecznie trzeba zwiedzić Poznań, a także miasto Kórnik z piękną słynną rezydencją Działyńskich. Blisko jest również do pałacu i parku w Rogalinie.
Foto: własne