Miasto Kórnik

Miasto Kórnik

Miasto Kórnik koło Poznania – tu nie ma błędu ortograficznego

Miasto Kórnik pisze się przez „ó”, a kurnik jako dom dla ptactwa domowego przez „u”. W dokumentach nazwa tej miejscowości koło Poznania pojawiła się już w dwunastym stuleciu, chociaż ślady osadnictwa w okolicy wskazują na jeszcze dużo wcześniejsze czasy. Nawet kilkaset lat przed naszą erą. Przez wiele wieków Kórnik był miastem prywatnym szlacheckim i należał do rodu Górków.

Co warto wiedzieć o Kórniku i co tu zwiedzać?

Prawa miejskie datuje się na 1426 rok. Stałych mieszkańców jest tu niewiele ponad 7 tysięcy. Za to każdego roku zwłaszcza w wakacje i w okresie szkolnych wycieczek przybywa sporo turystów do wspaniałej rezydencji Działyńskich i pięknego ogrodu dendrologicznego z kilkoma tysiącami gatunków krzewów i drzew. Przy okazji warta wspomnienia jest także miejscowa biblioteka. Działyńscy kupili Kórnik w siedemnastym wieku. Natomiast od 1882 zamieszkali tu Zamoyscy.

Do mniej znanych atrakcji miasta należy kilka jezior (Kórnickie, Bnińskie i Skrzyneckie Duże). Możecie tam znaleźć plażę, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a wędkarze ciekawe okazy ryb. Po Jeziorze Kórnickim dodatkowo można popłynąć statkiem o interesującej nazwie „Biała Dama”. Przy okazji warto przejść się promenadą przy której znajdziecie ławeczkę Wisławy szymborskiej.

Przez Kórnik przechodzi kilka szlaków turystycznych. Są to: Pierścień Rowerowy dookoła Poznania, Trasa Kórnicka i również czerwony szlak turystyczny z Osowej Góry do Sulęcinka.

Myśląc o zabytkach musimy wspomnieć neobarokowy dziewiętnastowieczny ratusz stojący na Rynku. W południe rozlega się z niego hejnał, a pod zegarem może zauważycie piejącego kura. Jest też ratusz barokowy osiemnastowieczny w Bninie (niegdyś odrębnej miejscowości). Przewodniki wspominają jeszcze dawną wagę miejską, chociaż obecnie wygląda ona jak zupełnie zwyczajny mieszkalny dom. Spośród świątyń wspomnimy dziewiętnastowieczny kościół św. Wojciecha w Bninie i piętnastowieczny gotycki kościół Wszystkich Świętych, który stoi w samym centrum miasta. Ufundowała go wspomniana wyżej rodzina Górków.

Co w pobliżu?

Będąc w okolicy koniecznie trzeba zwiedzić Poznań. Warto wybrać się do Rogalina, gdzie również zwiedzicie wspaniały pałac (najlepiej we wtorek bo wówczas jest bezpłatnie). Obok tegoż pałacu jest też piękny zabytkowy park. Natomiast miłośnikom podróży jeszcze dalszych polecamy Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie ze wspaniałą kolekcją pamiątek przywiezionych przez pisarza z różnych stron świata.

Foto: własne

Dodaj komentarz