Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski w Poznaniu – jeden z dwóch na terenie miasta
Zamek Cesarski w Poznaniu jest pamiątką po czasach, kiedy na tutejszych terenach panowali niemieckojęzyczni władcy. W przeciwieństwie do Zamku Królewskiego, którego przeszłość sięga wieków i rządów piastowskich. Budowla opisywana przez nas w tym artykule w zasadzie powinna nazywać się pałacem. A to dlatego, że nigdy nie pełniła funkcji obronnej. Powstała bowiem dopiero na początku dwudziestego stulecia.
Co jeszcze warto wiedzieć o Zamku Cesarskim?
Jako autora projektu podaje się Franza Schwechtena. Neoromański wielki obiekt z założenia miał być znakiem tysiącletniego panowania Niemiec w całej okolicy. Jak popatrzycie uważnie zobaczycie podobieństwo zabytku do typowo bajkowych pałaców i zamków, a także do romańskich budowli z czasów wczesnego średniowiecza. Jak na ironię losu niedługo po dokończeniu tego dzieła panowanie Niemców w Wielkopolsce się skończyło.
Chociaż zamek stawiano przede wszystkim z myślą o rodzinie cesarskiej z troską o każdy detal i każde pomieszczenie to władca państwa raczył tu przybyć tylko dwa razy. Na cześć cesarza powstały prywatne apartamenty a także wejście, które mógł przekroczyć tylko jaśnie pan z małżonką. Mieli jeszcze swoją kaplicę wzorowaną na Capella Palatina w Palermo. Obecnie kaplica ta już nie istnieje. Zburzono ją w czasie II wojny światowej, kiedy budynek przystosowano na potrzeby III Rzeszy.
W latach dwudziestolecia międzywojennego Zamek Cesarski służył Uniwersytetowi Poznańskiemu. Miał w nim także swoje apartamenty prezydent II R.P. Dodatkowo tutaj odbywał się kurs kryptologiczny. Brali w nim udział między innymi Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – naukowcy dzięki którym rozpracowano szyfry niemieckiej Enigmy. Pod koniec II wojny światowej Rosjanie urządzili tu obóz jeniecki. Były też plany zburzenia budowli jako symbolu niemieckiego panowania, ostatecznie nie doszło do tego.
Obecnie Centrum Kultury
W zamku nie ma muzeum podobnego do tych jakie zwykle zdarzają się w takich miejscach. Można jednak obiekt zwiedzać. Samodzielnie, z przewodnikiem albo z audioprzewodnikiem. Pomieszczenia zostały zaadaptowane na potrzeby placówki kulturalnej. Odbywają się tu koncerty, wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe, festiwale i inne tego typu wydarzenia.
Z ciekawostek technicznych możemy wspomnieć, że budynek ma aż 585 różnych pomieszczeń, a jego wieża wznosi się na wysokość 45 metrów (pierwotnie było to 75 metrów).
Foto: własne