Park Pałacowy w Rogalinie

Park Pałacowy w Rogalinie

Park Pałacowy w Rogalinie – jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce

Park Pałacowy w Rogalinie podobnie jak cała rezydencja zaistniał w osiemnastym stuleciu z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. Składa się on z dwóch wyraźnie różnych części. Jedna z nich w charakterze parku francuskiego przylega bezpośrednio do barokowego budynku. Wychodziło się doń przez taras. Oprócz pięknie przystrzyżonych trawników i krzewów zobaczycie tu centralnie umieszczony klomb, od którego w różne strony rozchodzą się dróżki do spacerowania, a także kopiec widokowy. Tu i ówdzie stylu i dekoracji dodają kamienne posągi.

A dalej park angielski

Krajobrazowy, romantyczny park w stylu angielskim jest nieco młodszy. Powstał bowiem „dopiero” w wieku dziewiętnastym. Oczywiście znajdująca się w nim roślinność (zwłaszcza słynne rogalińskie dęby) są bardziej wiekowe. Jednakże nie od razu dostrzeżono piękno i walory tego miejsca, które jak napisaliśmy wyżej zaczęto pielęgnować dopiero w stuleciu dziewiętnastym.

Najsłynniejszymi ze wspomnianych tutejszych dębów są Lech, Czech i Rus, obok których biegnie specjalnie wyznaczona alejka spacerowa. Okazy te mają w obwodzie odpowiednio 930, 810 i 670 centymetrów. A może nawet więcej bo przecież co roku jeszcze trochę rosną. Znany jest też dąb Edward osiągający 650 centymetrów w obwodzie. Pięknych dębów i innych gatunków drzew jest tu oczywiście znacznie więcej. Niektóre mogą liczyć około sześćset lat i ponad 10 metrów obwodu pnia.

Rogalińskim parkiem możecie dojść do nadwarciańskich łęgów czyli lasów nieco podmokłych. Jednym z najsłynniejszych tutejszych obiektów jest także kościół – mauzoleum z miejscem pochówku kilku pokoleń rodziny Raczyńskich. Zabytek wzniesiony jest w stylu klasycystycznym.

Inne piękne parki i ogrody Wielkopolski?

Rogalin znajdziecie na mapie niedaleko Poznania. Blisko jest stąd miedzy innymi do wspaniałej rezydencji Działyńskich w Kórniku. Tam także jest piękny park, a dokładniej arboretum do spacerowania. Polecamy również pałac i park w Dobrzycy, zamek (lub jak niektórzy piszą pałac) w Gołuchowie.

Jedną z ciekawostek w pobliżu jest także muzeum w Puszczykowie poświęcone podróżom Arkadego Fiedlera (między innymi autora książki „Dywizjon 303”). Znajdziecie tam między innymi replikę głowy w Wyspy Wielkanocnej, replikę statku Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, eksponaty przyrodnicze, rzemieślnicze i wiele innych z prawie całego świata.

Foto: własne

Dodaj komentarz