Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu – jedna placówka i wiele oddziałów
Muzeum Narodowe w Poznaniu podobnie jak wiele innych podobnych placówek w innych miastach Polski ma dużo oddziałów. Niektóre z nich znajdują się całkiem daleko od Poznania. Podczas naszej wizyty w Wielkopolsce mieliśmy możliwość odwiedzić kilka z nich. A mianowicie na przykład gmach główny, w którym znajduje się obecnie Galeria Malarstwa i Rzeźby. Oprócz tego byliśmy jeszcze w Muzeum Sztuk Użytkowych (na Zamku Królewskim), Pałacu w Rogalinie i w Gołuchowie, gdzie znajduje się Zamek Czartoryskich. Niestety jeszcze nie widzieliśmy nawet połowy zbiorów i ekspozycji. Więc może będzie kiedyś okazja tam wrócić. A zostały nam do zaliczenia między innymi Muzeum Etnograficzne, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Muzeum Instrumentów Muzycznych i jeszcze kilka innych.
Krótka historia placówki
Pod obecną nazwą Muzeum Narodowe w Poznaniu działa od roku 1950. Ale działalność rozpoczęło znacznie wcześniej. Zaczęło się od połączenia kilku cennych kolekcji. Pierwsza z nich czyli Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim powstała w roku 1857. Jej właścicielem było Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. W kolejnych dziesięcioleciach rosły zbiory. Niestety ponieważ był to czas zaborów pieczę nad wszystkim przejęło państwo niemieckie, które w roku 1894 utworzyło tu Pruskie Muzeum Prowincjalne, a niedługo później Muzeum Cesarza Fryderyka III. Jako instytucja polska działa od okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas było to Muzeum Wielkopolskie. Lata II wojny światowej przyniosły wielkie straty. Niektóre z eksponatów zniszczono, niektóre zostały wywiezione w głąb Rzeszy.
Główny gmach czyli Galeria Malarstwa i Rzeźby
Na temat innych odwiedzanych przez nas oddziałów przeczytacie co nieco w osobnych artykułach naszej strony. Te, których nie widzieliśmy być może opiszemy za jakiś czas. Natomiast pozwólcie, że tutaj jeszcze dopiszemy kilka specjalnie poświęconych zdań na temat tutejszej wspaniałej kolekcji dzieł sztuki takich jak obrazy i rzeźby – jednej z najcenniejszych w Polsce.
Główny gmach Muzeum znajduje się przy ulicy Marcinkowskiego. Niemal dosłownie po sąsiedzku obok Zamku Królewskiego. Na całość składają się dwa budynki – zabytkowy gmach z 1904 roku zaprojektowany przez Carla Hinckeldeyna i drugi znacznie młodszy bo budowany w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Aby chociaż pobieżnie zobaczyć prezentowane tu dzieła trzeba przeznaczyć co najmniej godzinę czasu (a najlepiej jeszcze więcej). Warto przyjść we wtorek bo w ten dzień tygodnia ekspozycja jest dostępna bezpłatnie. Całość obejmuje kilka pięter i podzielona jest na kilka działów. Oczywiście nie damy rady wymienić tu wszystkich znajdujących się w galerii dzieł. Są prace między innymi Marcello Bacciarellego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i mnóstwa innych. Jako najcenniejszy nabytek uznaje się tu oryginalny obraz Claude Moneta „Plaża w Pourville”.
Foto: własne