Największa w Polsce Palmiarnia - Poznań

Największa w Polsce Palmiarnia - Poznań

Największa w Polsce palmiarnia znajduje się w Poznaniu

Największa w Polsce palmiarnia (jednocześnie jedna z największych w Europie) jest placówką dydaktyczno – wystawową. Lekcje botaniki mogą tu pobierać praktycznie wszyscy, którzy zechcą ją odwiedzić. Składa się z dwunastu pawilonów chociaż nie wszystkie są ogólnodostępne. Tę atrakcje znajdziecie w pięknym Parku Wilsona, który także w czasie ładnej pogody jest wart spaceru. Od centrum Poznania jest to oddalone około 2 kilometry.

Już ponad sto lat Palmiarni Poznańskiej

Placówka powstała w roku 1911 i była częścią Ogrodu Botanicznego, którym dziś jest wspomniany wyżej Park Wilsona. Jednym z pierwszych twórców był tu architekt Stefan Cybichowski. Spore zniszczenia przyniosła miejscu II wojna światowa, kiedy utracono około 90 procent budynku i mnóstwo gatunków roślin. Na szczęście odbudowa szła szybko już w 1946 roku ponownie otwarto drzwi dla zwiedzających. Jednakże pawilony te, które możemy oglądać dzisiaj powstały pod koniec ubiegłego stulecia, gdyż poprzednie konstrukcje trzeba było rozebrać ze względu na kiepski stan techniczny.

Co można tu zobaczyć?

Na powierzchni 4600 metrów kwadratowych hoduje się w oszklonych pomieszczeniach mnóstwo gatunków roślin, głównie egzotycznych. Pawilony są podzielone tematycznie. I tak poznacie tu rośliny tropikalne, subtropikalne, rośliny klimatu umiarkowanego, rośliny wodne, sukulent (czyli kaktusy i „kaktusopodobne”) i mnóstwo innych. W sumie około 17 tysięcy okazów w blisko 1100 gatunkach. W kilkudziesięciu akwariach pływają tu ryby z różnych stron świata, których można doliczyć się 170 gatunków. Na pewno zauważycie też aligatory. Zobaczycie jak rosną banany, kawa albo pieprz. Jedną z roślin (oliwka europejska) nazywa się tu „weteranką”, a to dlatego, że przetrwała wojenne bombardowanie. Natomiast najstarszy jest australijski sagowiec, który podobno liczy sobie 400 lat.

Przy wejściu obok kas jest sklep z pamiątkami i roślinkami doniczkowymi. Na chętnych czeka też kawiarnia. Całość zwiedza się zgodnie ze strzałkami, które prowadzą do poszczególnych części ekspozycji. Na przejście całości trzeba przeznaczyć co najmniej godzinę, a lepiej jeszcze więcej.

Inną piękną palmiarnię, którą też opisujemy na naszym portalu możecie znaleźć w Gliwicach.

Foto: własne

Dodaj komentarz