Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac Raczyńskich w Rogalinie  niedaleko Poznania

Jeżeli będziecie kiedyś w okolicach stolicy Wielkopolski czyli Poznania to Pałac Raczyńskich w Rogalinie należy do obowiązkowych punktów programu. To jest jest jedna z najpiękniejszych w Polsce rezydencji arystokratycznych, w dodatku udostępniona do zwiedzania.

W jeden z dni tygodnia możecie tu wszystko zobaczyć bezpłatnie. Jeśli się nie mylimy będzie to wtorek. Po komnatach oprowadzi Was audioprzewodnik, dzięki któremu poznacie dzieje tego miejsca. Usłyszycie też na które elementy wnętrz i ich wyposażenia trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Obiekt należy do Muzeum Narodowego (podobnie jak na przykład zamek i park w Gołuchowie). W roku 2018 został wpisany na listę Pomników Historii.

Ponad dwa i pół wieku historii

Pałac powstał w latach 1770-1776 na zlecenie Kazimierza Raczyńskiego. Reprezentuje styl barokowy. Wśród twórców dzieła wymienia się między innymi Dominika Merliniego i Jana Chryzostoma Kamzetzera. W przeciwieństwie do wielu innych tego typu zabytków rezydencja w Rogalinie nie była poddawana większym przeróbkom, które miałyby wpływ na sylwetkę budynku. Jedynie na przykład jadalnia została w międzyczasie wspaniałą biblioteką.

Lata II wojny światowej sprawiły, że pałac był siedzibą szkoły Hitlerjugend. Natomiast kiedy skończyła się okupacja już w 1949 roku powstało w pałacu muzeum.

Wędrując po komnatach napotkacie mnóstwo pięknych mebli, żyrandoli, obrazów, rzeźb i tym podobnych wspaniałości. Oprócz tego koniecznie trzeba się też przejść na spacer po tutejszym parku. Możecie nim dojść do Kościoła św. Marcelina i Mauzoleum Raczyńskich.

W 1910 roku powstał budynek, w którym po dziś dzień zobaczycie wielką galerię obrazów zajmującą kilka dużych pomieszczeń. Są tu dzieła najsłynniejszych polskich malarzy z Janem Matejką na czele, a także trochę prac artystów z innych krajów Europy. W tym takich mistrzów jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Paul Delaroche i wielu innych. Łącznie około 250 płócien.

Inne piękne rezydencje Wielkopolski

Na naszej stronie opisujemy dla Was między innymi wspomniany wyżej zamek w Gołuchowie, pałac w Dobrzycy, a także blisko Poznania wspaniałą rezydencję Działyńskich w Kórniku.

Foto: własne

Dodaj komentarz