Barbakan w Warszawie

Barbakan w Warszawie

Barbakan w Warszawie na Starym Mieście – budowla obronna

Barbakan w Warszawie powstał w połowie szesnastego stulecia na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Wraz z sąsiednimi dwurzędowymi murami służył w dawnych czasach obronie. Przede wszystkim razem ze stojącymi w pobliżu Bramą Łazienną i Basztą Prochową, z którymi tworzył tak zwaną Bramę Zakroczymską. W prawdziwej bitwie uczestniczył tylko raz – podczas potopu szwedzkiego. Postępujący rozwój artylerii sprawił, że już wkrótce po wybudowaniu obiekt był przestarzały i niestety nie spełniał oczekiwanego zadania.

Architektura i kształt budowli

Opisywany przez nas zabytek reprezentuje styl gotyku warszawskiego z elementami renesansu. Jednym z charakterystycznych elementów budowli jest niewysoka, masywna, półkolista baszta przejazdowa zwana basteją. Oprócz niej są jeszcze mniejsze (węższe ale nieco wyższe) okrągłe baszty. Projekt budowli wykonał architekt z Wenecji – Jan Baptysta. Jednakże dopiero na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku powstała jej ozdoba czyli ciekawa attyka. W murze znajdują się liczne niewielkie, okrągłe otwory.

Dawniej nad suchą fosą znajdował się zwodzony most, natomiast wjazdu do bramy strzegła opuszczana krata. Niestety w osiemnastym wieku barbakan uległ częściowemu rozebraniu. Niedługo potem wokół niego z różnych stron pojawiły się nowe kamienice. Tuż przed II wojną światową nastąpiła odbudowa zabytku, a pracami kierował architekt Jan Zachwatowicz. Nowy, a raczej znów odnowiony barbakan nie postał jednak długo. Bowiem (jak pamiętamy z historii) w 1944 roku warszawskie Stare Miasto stało się jedną wielką ruiną. Kolejna rekonstrukcja trwała w latach 1952 – 54. Jako wzór posłużyły siedemnastowieczne ryciny.

Warto również wiedzieć, że w Europie zachowało się niewiele tego typu budowli. W sezonie letnim we wnętrzu zabytku istnieje możliwość zwiedzania wystawy muzealnej.

Co w pobliżu?

Zachęcamy na dłuższy spacer po Starym Mieście. Zaliczcie przede wszystkim zamek królewski, Rynek, archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Przy wszystkich staromiejskich uliczkach stoję piękne kolorowe kamienice. Jest też kilka muzeów, jedno z nich poświęcone jest Marii Skłodowskiej Curie. Zresztą trzeba zwiedzić całą Warszawę. Także Park Łazienkowski z Pałacem na Wodzie, Centrum Nauki Kopernik albo kontrowersyjny ale wciąż słynny Pałac Kultury i Nauki.

Foto: własne

Dodaj komentarz