Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie

Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie – tu nie można się nudzić

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie jest jednym z najważniejszych punktów programu wielu wycieczek, które przyjeżdżają do Stolicy. Zwłaszcza wycieczek szkolnych. Jego celem jest popularyzacja biologii, fizyki, astronomii i wielu innych dziedzin. Wszystko odbywa się poprzez zabawy i doświadczenia, które każdy może osobiście wykonać. Eksponaty służą nie tylko do oglądania. Trzeba dotknąć, pociągnąć, pokręcić, rzucić itp.itd zgodnie z instrukcją ustawioną obok każdego stanowiska. Jednocześnie przeczytajcie jakie zjawisko naukowe dany eksperyment pokazuje lub udowadnia.

Pomysłodawcą miejsca jest polski fizyk Łukasz Turski. Pierwsze projekty pojawiły się w roku 2004, a od 2010 zaprasza do zwiedzania. Centrum wciąż się rozwija. Przybywają nowe pawilony i atrakcje.

Co my tu mamy?

W ogromnej przestrzeni na gości czekają setki eksponatów, dzięki którym można zrozumieć jak działa świat. W tym także doświadczenia optyczne, iluzje, roboty. Dowiecie się na przykład co to są zjawiska chaotyczne, na czym polega siła tarcia, jak działają maszyny proste, jak powstaje film. Można też poznać tajniki anatomii człowieka, skąd biorą się kolory, co to jest perspektywa i mnóstwo innych ciekawostek. Jest Teatr Robotyczny (roboty są aktorami) oraz Teatr Wysokich Napięć, w którym poznacie jak działa prąd i co się dzieje gdy dotykamy urządzeń pod napięciem. Na chętnych czeka majsternia, gdzie można spróbować swoich umiejętności praktycznych w konstruowaniu na przykład mostu albo linowej kolejki. Miłośników gwiazd zaprasza na spektakle tutejsze planetarium.

Dla najmłodszych dzieci powstała galeria „Bzz”, która w sposób bardzo prosty pomaga poznać przyrodę. Natomiast starsi w galerii „Regeneracja” dowiedzą się co nieco o psychologii i socjologii.

Ograniczona objętość artykułu nie pozwala opisać dokładnie wszystkich atrakcji jakie czekają na Was w „Koperniku”. Prócz tego raz po raz powstaje coś nowego, czego nie mogliśmy zobaczyć. Dlatego najlepiej będzie jak sami przyjedziecie i sprawdzicie co tu jeszcze ciekawego jest.

Trochę informacji praktycznych

Miejsce, o którym piszemy znajduje się przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Do „Centrum Nauki Kopernik” najlepiej przyjechać metrem, którego stacja znajduje się w pobliżu. Niedaleko stąd jest także Stadion Narodowy, pomnik Syreny i rzeka Wisła. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Ze względu na wielkie zainteresowanie bilety najlepiej kupować on-line.

Więcej informacji, także godziny otwarcia, ceny, rezerwacje znajdziecie na stronie https://www.kopernik.org.pl/

Foto: własne

Dodaj komentarz