PGE – Stadion Narodowy w Warszawie
PGE – Stadion Narodowy w Warszawie – pamiątka po EURO 2012
PGE – Stadion Narodowy w Warszawie powstał jako jeden z czterech w Polsce dla meczów piłkarskich Mistrzostw Europy. Wcześniej w tym samym miejscu przez wiele lat funkcjonowało gigantyczne targowisko nazywane „Jarmark Europa” na dawnym Stadionie Dziesięciolecia. Pierwsze łopaty pod budowę zostały wbite w ziemie w roku 2008. Obiekt otwarty został w styczniu 2012 na kilka miesięcy przed najważniejszą (jak do tej pory) imprezą, jaka odbyła się na terenie naszego kraju. Dwupoziomowe trybuny pomieszczą około 60 tysięcy kibiców. Prócz tego jest 69 lóż dla, a w każdej z nich znajduje się ponad 10 miejsc.
Nie tylko piłka nożna
Stadion PGE Narodowy to miejsce, w którym nie tylko gra się w piłkę nożną. Toczą się tu także zawody wielu innych dyscyplin sportowych. Oprócz tego służy jako arena różnego rodzaju widowisk, imprez kulturalnych i koncertów. Zdarzyły się na przykład koncert Madonny, Phila Collinsa, zespołu Metallica i wielu innych gwiazd polskiej i światowej estrady. W ramach religijnego wydarzenia „Jezus na Stadionie” odbyły się spotkania z charyzmatykiem Johnem Baptist Bashobora. Natomiast w roku 2021 funkcjonował tu szpital dla osób zakażonych koronawirusem.
Na terenie obiektu znajduje się hotel, centrum konferencyjne, mnóstwo biur, punktów gastronomicznych, sklepów i innych pomieszczeń. Co ciekawe znajdziecie tu także międzywyznaniową kaplicę. Nie ma w niej żadnych symboli religijnych, więc równie dobrze można ją nazwać „miejscem wyciszenia” albo „pokojem do kontemplacji”
PGE – Stadion Narodowy w Warszawie – architektura i ciekawostki
Całość zajmuje powierzchnię ponad 203 tysiące metrów kwadratowych. Na podziemnym parkingu zmieści się prawie 1800 samochodów. Można tu też przyjechać warszawskim metrem. Narodowy charakter stadionu podkreśla biało – czerwona fasada. Zamykany dach pozwala na organizację imprez w każdych warunkach atmosferycznych. Wokół możecie znaleźć między innymi rzeźbę „Sztafeta”z roku 1995 – pamiątkę po wspomnianym wyżej Stadionie Dziesięciolecia. Jest też pomnik wybitnego selekcjonera – Kazimierza Górskiego i Aleja Gwiazd Piłki Nożnej.
Atrakcja turystyczne
Stadion Narodowy można zwiedzać – na przykład zajrzeć do szatni albo z najwyższej kondygnacji popatrzeć na Warszawę. Całkiem niedaleko stąd znajdziecie też „Centrum Nauki Kopernik”.
Foto: własne