Park "Łazienki Królewskie" w Warszawie

Park "Łazienki Królewskie" w Warszawie

Park „Łazienki Królewskie” w Warszawie – znany i piękny

Park „Łazienki Królewskie” w Warszawie jest największym terenem zielonym Stolicy. Zajmuje powierzchnię 76 hektarów, z czego 5 ha zajmują akweny wodne. Należy do najbardziej znanych i najpiękniejszych na terenie naszego kraju. To co możemy oglądać w sporej części pochodzi z lat panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Chociaż już wcześniej bo w siedemnastym stuleciu marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wybudować kazał tu ermitaż i pawilon Łaźni (przekształcony sto lat później w Pałac na Wyspie). Jeszcze dawniej były to tereny zwierzyńca książąt mazowieckich. W Łazienkach są także obiekty pochodzące z wieku dziewiętnastego, wybudowane przez rosyjską dynastię Romanowów, która kupiła teren od Poniatowskich w roku 1817.

Kilka ogrodów i mnóstwo zabytków w jednym parku

Na terenie parku znajdują się aż cztery ogrody – Królewski, Romantyczny, Modernistyczny, Chiński (a po „sąsiedzku” także Botaniczny).

Znajdziecie tu nie tylko (jak w innych ogrodach) pięknie utrzymane drzewa, krzewy, kwietniki i aleje, ale także mnóstwo zabytków. Oprócz wspomnianego wyżej pałacu na wodzie jest też Belweder, Biały Dom (jego wnętrza zobaczcie na fotografiach poniżej), wodozbiór, Pałac Myślewicki, dwie oranżerie, amfiteatr i sporo innych. Także Świątynia Sybilli i Świątynia Egipska. Łącznie na terenie parku stoi około 40 architektonicznych obiektów. Są również mosty, altany i rzeźby. Dla dzieci największą atrakcją mogą być podchodzące do ludzi wiewiórki i pawie. Jest to miejsce łączące miłośników wydarzeń kulturalnych, tych co zwiedzają muzea, no i spacerowiczów, którzy wybrali się na przechadzkę. Latem bywa tu ludzi naprawdę sporo.

Zmylić może nazwa jednego z zabytków – stara oranżeria. Nie znajdziecie w niej palm, bananowców i drzewek z pomarańczami, ale obecnie jest to galeria rzeźb starożytnych. Mieści się tu także teatr – jedna ze scen Polskiej Opery Królewskiej. Na spacer w prawdziwym zimowym ogrodzie trzeba się udać do nowej oranżerii.

Najbardziej znanym z kilkunastu pomników w Łazienkach jest ten poświęcony Fryderykowi Chopinowi, obok którego powstało miejsce popularnych koncertów. Do parku prowadzi aż 10 bram. Przy jednej stoi w szklanej gablocie samochód – cadillac marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast najsłynniejszą z ulic otaczających Łazienki są Aleje Ujazdowskie.

Więcej informacji na temat parku w Łazienkach Królewskich znajdziecie na stronie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Foto: własne

Dodaj komentarz