Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie
Pobyt w muzeum będzie dobrą lekcją biologii dla dzieci w wieku szkolnym. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około pół godziny (może trochę więcej). Warto wiedzieć, że ceny biletów są niewygórowane i budżety domowe na pewno nie ucierpią.
Muzeum Ewolucji dla miłośników prehistorii
Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie, a dokładniej Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk ma swoją siedzibę w budynku Pałacu Kultury i Nauki. Dokładnie po sąsiedzku jest Pałac Młodzieży. Wejście od ul. Świętokrzyskiej. Jak widać w tytule placówką administruje Polska Akademia Nauk. Instytut Paleobiologii przejął ją w 1984 od Instytutu Zoologii.
Wycieczkę do Muzeum można więc połączyć z wyprawą na 30 piętro jednego z najwyższych budynków Stolicy. Pałac Kultury wprawdzie ma w pobliżu inne wysokie „konkurencje”, ale mimo to warto na górę pojechać. Bardzo łatwo jest tu dojechać na przykład metrem, którego stacja znajduje się dosłownie tuż obok.
Kilka zdań o historii Muzeum Ewolucji w Warszawie
Zaczęło się w roku 1968 od wystawy zatytułowanej „Dinozaury z pustyni Gobi”. Inicjatorką ekspozycji była Zofia Kielan – Jaworowska, która rzeczywiście owe znaleziska przywiozła do Polski. Nazwa Muzeum Ewolucji funkcjonuje od 1984. Natomiast w późniejszym czasie pojawiały się kolejne wystawy. Między innymi okazy pozyskane podczas wypraw do Mongolii, wykopaliska z okolic Krasiejowa, a także owady i ptaki współczesne.
Co jeszcze można zobaczyć w Muzeum?
Największym z eksponatów jest szkielet wielkiego dinozaura (opistocelikaudii – przedstawiciela gadów roślinożernych). Prócz tego są szkielet tarbozaura (krewniak T-rexa), czaszki i inne pozostałości prehistorycznych gadów chodzących po lądzie i latających (pterozaury i pterodaktyle).
Gdyby te prehistoryczne zwierzęta nie zdecydowały się na wyjście z wody, na lądach nie byłoby żadnych kręgowców, w tym również człowieka.
Niektóre z nich to oryginalne kości dawnych zwierząt, natomiast niektóre to rekonstrukcje. W jednej z sal w gablotach zauważycie szkielety dawnych ryb odbite w morskich skałach. Ciekawostką zauważaną przez zwiedzających jest także zrekonstruowany australopitek (pradawny człowiek).
Gdzie jeszcze w Polsce można spotkać dinozaury?
Po pierwszych emisjach słynnego filmu Jurassic Park jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się raz po raz nowe „juraparki” w Polsce i innych krajach. A więc są nie tylko w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
Najlepszym miejscem na naukę paleontologii naszym zdaniem jest Bałtów. Można się też wybrać do Krasiejowa, Zatorlandu, Inwałdu i jeszcze kilku innych tego typu miejsc w Polsce. Natomiast najstarsza dolina gadów w naszym kraju znajduje się w ogrodzie zoologicznym w Chorzowie, który znajdziecie na terenie Parku Śląskiego.
Foto: własne