Pałac na Wyspie w Warszawie – Łazienki

0
Pałac na Wyspie w Warszawie - Łazienki

Pałac na Wyspie w Warszawie - Łazienki

Nieprzypadkowo budynek nazywany jest Pałacem na Wyspie (albo też na Wodzie). W pogodne dni pięknie odbija się w wodzie stawu jaki znajduje się wokół niego. Natomiast połączenie ze stałym lądem z dwóch stron ułatwiają mosty.

Pałac na sztucznej wyspie – znany zabytek

Pałac na Wyspie w Warszawie jest najbardziej znanym zabytkiem w nie mniej słynnym parku czyli Łazienkach Królewskich. Powstał jako barokowy pawilon Łaźni (stąd nazwa Łazienki) pod koniec siedemnastego stulecia z inicjatywy marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jego twórcą był niderlandzki architekt Tylman z Gameren.

Cały zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie wzniesionej nad stawem.

Pałac w stylu klasycystycznym

Zabytek w roku 1775 stał się letnią rezydencją króla za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wówczas odbyła się też jego przebudowa. Pałac nabrał wówczas kształtów klasycystycznych. Wykorzystano projekt Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.

Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli między innymi Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Piękna też stała się sala kąpielowa pałacu.

Stanisław August Poniatowski mieszkał tu od maja do września. Na życzenie króla od 1784 tutaj zaczęły odbywać się słynne organizowane przez władcę obiady czwartkowe.

Wśród wnętrz warto zwrócić uwagę między innymi na salę Białą Balową. Piękna jest Sala Salomona, a także gabinet portretowy. W sali jadalnej miały miejsce obiady czwartkowe.

Przyjęcia, tańce i bale organizowane były w sali balowej. Natomiast na piętrze budynku znajdowały się prywatne apartamenty króla.

Muzeum od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Co ciekawe już w czasach króla Stanisława pałac stanowił nie tylko prywatną rezydencję. Powstało tu bowiem muzeum. Pod koniec XVIII wieku w roku 1795 kolekcja liczyła 2289 prac siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych artystów. Głównie holenderskich. W tym obrazy Rembrandta. Natomiast obecnie Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta w Pałacu na Wyspie obejmuje 140 dzieł.

Oprócz malarstwa i rzeźb wystrój upiększają też między innymi sztukaterie, złocenia, stiuki, holenderskie kafelki i piękne żyrandole.

Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego właścicielami byli bratanek – książę Józef Poniatowski i jego siostra – księżna Maria Teresa Poniatowska, a od 1817 roku car Aleksander I.

W dwudziestoleciu międzywojennym całość stała się własnością Państwowych Zbiorów Sztuki.

Zniszczenia i odbudowa pałacu na wyspie

Jesienią 1944 roku sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy. Później podobnie jak wiele innych zabytków Warszawy obiekt został celowo podpalony jako kara wobec narodu po upadku powstania warszawskiego (1944 rok). Ogień pochłonął między innymi cenne malowidła Marcello Bacciarellego.

W pożarze uległy także zniszczeniu najstarsze i najcenniejsze pomieszczenia. Między innymi pokój kąpielowy wyłożony holenderskimi płytkami ceramicznymi. Było to wnętrze pochodzące z XVII wieku. Aby ogień szybciej się rozprzestrzeniał barbarzyńcy polali pałac na wyspie benzyną.

Po zakończeniu wojny odbudowę pałacu rozpoczęto już w toku 1945 pod kierownictwem architekta Jana Dąbrowskiego. Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia trwała jego rekonstrukcja. Klasycystyczny pałac na wodzie odzyskał swój kształt

W XXI wieku w pałacu prace renowacyjne

Prace renowacyjne odbyły się także w latach 2012 – 2015. Remont objął wszystkie pomieszczenia zabytku. Między innymi poddano konserwacji rzeźby znajdujące się na attykach. Położono nowe blaszane pokrycie dachu

Przez pewien czas pałac na wyspie należał do Muzeum Narodowego w charakterze oddziału. Obecnie jest samodzielną instytucją.

Co w pobliżu pałacu na wyspie? – park Łazienki Królewskie

W Parku Łazienkowskim w Warszawie warto zobaczyć nie tylko sam pałac na wodzie. W pobliżu zobaczycie także inne zabytki. Między innymi Pałac Myślewicki. Pójdźcie też do Białego Domku i Starej Pomarańczarni. Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie. Łazienki Królewskie opisujemy dokładniej w osobnym artykule.

Aby zobaczyć dokładnie Pałac na Wyspie wraz z całym parkiem warto poświęcić cały dzień.

Bardziej szczegółowe informacje o Pałacu, również godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Foto: własne

Dodaj komentarz