Pałac na Wyspie w Warszawie – Łazienki

0
Pałac na Wyspie w Warszawie

Pałac na Wyspie w WarszawiePałac na Wyspie w Warszawie

Pałac na Wyspie w Warszawie – znany zabytek

Pałac na Wyspie w Warszawie jest najbardziej znanym zabytkiem w nie mniej słynnym parku czyli Łazienkach Królewskich. Powstał jako pawilon Łaźni (stąd nazwa Łazienki) pod koniec siedemnastego stulecia z inicjatywy marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Pierwotnie reprezentował styl barokowy, a jego twórcą był niderlandzki architekt Tylman z Gameren.

Za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbyła się przebudowa. Pałac nabrał wówczas kształtów klasycystycznych. Dokonali tego Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer. Od roku 1775 była to letnia rezydencja królewska. Natomiast w 1784 tutaj zaczęły odbywać się słynne obiady czwartkowe. Po śmierci króla Stanisława właścicielami byli książę Józef Poniatowski, księżna Maria Teresa Poniatowska, a od 1817 roku car Aleksander I. W dwudziestoleciu międzywojennym całość przejęły Państwowe Zbiory Sztuki.

Podobnie jak wiele innych zabytków Warszawy pałac został celowo podpalony przez wojska hitlerowskie po upadku powstania warszawskiego (1944 rok). Ogień pochłonął między innymi cenne malowidła Marcello Bacciarellego. Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia trwała odbudowa i rekonstrukcja.

Położenie, architektura, wystrój wnętrz

Nieprzypadkowo budynek nazywany jest Pałacem na Wyspie (albo też na Wodzie). W pogodne dni pięknie odbija się w wodzie stawu jaki znajduje się wokół niego. Natomiast połączenie ze stałym lądem z dwóch stron ułatwiają mosty.

Wśród wnętrz warto zwrócić uwagę między innymi na salę Białą Balową, salę Salomona, a także gabinet portretowy i jadalnię – miejsce wspomnianych wyżej obiadów czwartkowych.

Co ciekawe już w czasach króla Stanisława powstało tu muzeum. W roku 1795 kolekcja liczyła 2289 prac siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych artystów. Głównie holenderskich. W tym obrazy Rembrandta. Natomiast obecnie Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta w Pałacu na Wyspie obejmuje 140 dzieł. Oprócz malarstwa i rzeźb wystrój upiększają też między innymi sztukaterie, złocenia, stiuki, holenderskie kafelki i piękne żyrandole.

Co w pobliżu?

W parku łazienkowskim w pobliżu pałacu znajdziecie także inne zabytki. Między innymi Pałac Myślewicki, Biały Dom i Stara Pomarańczarnia. Więcej o Łazienkach Królewskich piszemy w osobnym artykule.

Bardziej szczegółowe informacje o Pałacu, również godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Foto: własne

Dodaj komentarz