Stare Miasto w Warszawie
Starówka w Warszawie stoi na skarpie nad rzeczką Kamionką (dopływ Wisły). Pierwsze budowle wzrosły tu już w trzynastym stuleciu. Założycielem miasta był książę Bolesław II. Natomiast w piętnastym wieku rozbudowę kontynuował książę Janusz I zwany Starszym.
Stare Miasto w Warszawie – bogactwo stylów architektonicznych
Pierwsze średniowieczne kamienice budowane były w stylu gotyckim. Ponieważ jednak Warszawa rosła i rozwijała się na przestrzeni wieków Stare Miasto w Warszawie zmieniało się też. Powstawały tu okazałe kamienice w różnych stylach architektonicznych – także renesansowym i barokowym.
W XVII wieku całe miasto miało powierzchnię około 10 hektarów. Wszystkie budynki już wtedy były murowane.
Warszawska Starówka znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych w Polsce miejsc, zwłaszcza wśród turystów zagranicznych.
Stare Miasto w Warszawie – uratowana perła
Całe Stare Miasto w Warszawie podobnie jak Zamek Królewski uległo ogromnemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zwłaszcza po upadu powstania warszawskiego. To co możemy zwiedzać i podziwiać jest efektem genialnej rekonstrukcji. Jej dokonanie stało się możliwe między innymi dzięki słynnym obrazom Bernarda Bellotta czyli Canaletta.
Trzeba jednak też wiedzieć, że Warszawa nie była stolicą państwa w czasie zaborów. Władze Rosji nie przykładały wiec wagi aby otoczyć troską chylące się ku upadkowi Stare Miasto z kamienicami zamieszkanymi przez ubogich. Odnowy zdewastowanych staromiejskich budynków dopiero na początku XX wieku podjęło się Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Odnowione fasady kamienic pokryte polichromią odzyskały dawny blask.
Co można zobaczyć na Starym Mieście?
Do najbardziej znanych miejsc warszawskiej Starówki należy Plac Zamkowy. Tam koniecznie musicie zobaczyć Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta czyli jednym z najsłynniejszych pomników w Stolicy.
Oprócz Placu Zamkowego warte uwagi są również Rynek Starego Miasta, Pałac Pod Blachą, fragmenty dawnych murów miejskich. Natomiast wśród ulic na wspomnienie zasługują Świętojańska, Szeroki Dunaj, Wąski Dunaj, Kamienne Schodki, Piwna, Zapiecek… nie damy rady ich wszystkich wyliczyć.
W sąsiedztwie Barbakanu zachowały się pozostałości murów obronnych Warszawy.
Do Starego Miasta prowadzi ciąg ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, przy których także stoi mnóstwo znanych zabytków i obiektów.
Wokół Rynku Starego Miasta
W przeszłości na Starym Mieście stał ratusz otoczony licznymi kramami. Bowiem znajdowały się tu place targowe na Rynku i przy Szerokim Dunaju. Ratusz ten został rozebrany w dziewiętnastym stuleciu.
Wokoło zwróćcie uwagę na piękne kamieniczki. Do najczęściej wymienianych elementów Rynku należy także pomnik Syrenki. Jest to najstarszy z placów Warszawy. Ma kształt prostokąta o wymiarach 73 x 90 metrów. Odchodzi od niego osiem ulic.
W dawniejszych czasach Rynek był najważniejszym placem miasta i to tu koncentrowało się życie Warszawy. Po zniszczeniach wojennych i rekonstrukcji miejsce zostało ponownie oddane do użytku w roku 1953.
Stare Miasto w Warszawie – kościoły i muzea
Wędrówka po warszawskim Starym mieście byłaby niepełna, gdybyśmy nie zaliczyli przynajmniej kilku z najbardziej znanych stołecznych kościołów na czele z Katedrą świętego Jana Chrzciciela i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W katedrze mieszczą się groby wybitnych osobistości. Między innymi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Warszawskie Stare Miasto to także muzea. Na przykład Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, Muzeum rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego. Natomiast w kamienicy przy ulicy Freta znajdziecie Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie. Jednocześnie jest to dom, w którym przyszła na świat najsłynniejsza polska uczona.
Legenda Bazyliszku
Stare Miasto stało się również scenerią dla słynnej legendy o Bazyliszku, który zabijał wzrokiem każdego, na kogo spojrzał. Został pokonany poprzez podstawienie mu lustra. Kiedy spojrzał na swoje własne odbicie padł martwy. Restaurację „Pod Bazyliszkiem” także znajdziecie na Rynku.
Co jeszcze warto wiedzieć o Rynku i Starym Mieście?
Dawno temu na placu dokonywano publicznych kar chłosty. Stał tu pręgierz i klatka na złodziei, oszustów i nierządnice. Palono też książki luterańskie i inne niezgodne z ówczesnym światopoglądem i politycznymi przekonaniami.
Rynek i Stare Miasto należą do ulubionych miejsc nie tylko dla turystów ale także mieszkańców Warszawy. Jest tu mnóstwo kawiarni, restauracji. Między innymi do dziś w gotyckich piwnicach mieści się słynna restauracja „Krokodyl” i składy wina kamienicy Fukiera.
W Rynku pod numerem 7 w domu z XVI wieku mieściła się najstarsza siedziba patrycjuszy miejskich, Baryczków. Natomiast w kamienicy Klucznikowskiej mieszkał i zmarł Hugo Kołłątaj.
Foto: własne