Plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Plac Józefa Piłsudskiego  i patriotyczne uroczystości

Plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie zna chyba każdy Polak (przynajmniej z telewizji). Tutaj bowiem odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowych świąt. Także przemówienia prezydentów, premierów, odprawa wart i składanie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Od pewnego czasu gromadzi też osoby chcące upamiętnić ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Bowiem właśnie tutaj stoi jeden z najnowszych i najsłynniejszych pomników warszawskich w postaci czarnych schodów.

Samo miejsce znajduje się w ścisłym centrum polskiej Stolicy. Dosłownie po sąsiedzku zwiedzicie Ogród Saski. Całkiem niedaleko biegnie znana ulica Krakowskie Przedmieście. Stosunkowo blisko jest między innymi na Stare Miasto, a także do kościoła Świętego Krzyża, Kościoła Świętej Trójcy, Narodowej Galerii Sztuki – Zachęta, Teatru Wielkiego.

Plac Piłsudskiego – Plac Saski

Nazwa Plac Piłsudskiego funkcjonuje od roku 1990. Obowiązywała także w latach 1928 – 1940. Na początku był to jednak Plac Saski. Nazwa jest nieprzypadkowa bowiem był to dziedziniec Pałacu Saskiego zburzonego w czasie II wojny światowej. Obecnie trwają prace odbudowy. Wspomniany wyżej słynny Grób Nieznanego Żołnierza jest jedynym zachowanym fragmentem tej budowli – dokładniej trzy arkady.

W czasie PRL -u miejsce istniało jako Plac Zwycięstwa, a najbardziej niechlubne nazwisko (Adolfa Hitlera) nadano w czasie okupacji.

Trochę historii

Plac powstał w czasach Augusta II Mocnego na początku osiemnastego stulecia. Z biegiem czasu wokół wzrastały różne budynki, a jednym z nich, oprócz Pałacu Saskiego był Pałac Bruhla (także już nie istniejący). W 1794 trwały tu walki powstania warszawskiego, a kilka lat później Napoleon dokonywał w tym miejscu przeglądu swoich wojsk. Warto też wspomnieć uroczyste spotkania wiernych z  papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.

Co jeszcze warto wiedzieć o Placu Piłsudskiego?

W sąsiedztwie znajdują się słynne hotele Victoria i Europejski (obecnie pod nieco innymi nazwami), biurowiec Metropolitan, pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Lecha Kaczyńskiego. W latach przeszłych stały tu także obiekty, które już nie istnieją. Mianowicie Pałac Kronenberga, przepiękna prawosławna katedra – sobór św. Aleksandra Newskiego, pomnik oficerów – lojalistów poległych w Noc Listopadową.

Foto: własne

Dodaj komentarz