Sanktuarium ks Jerzego Popiełuszki – Warszawa

0
Sanktuarium ks Jerzego Popiełuszki - Warszawa

Sanktuarium ks Jerzego Popiełuszki - Warszawa

Sanktuarium ks Jerzego Popiełuszki w Warszawie na Żoliborzu

Sanktuarium ks Jerzego Popiełuszki w Warszawie na Żoliborzu znajduje się w miejscu jego ostatniej parafii. Czyli kościoła św. Stanisława Kostki. Tutaj bowiem w latach 1980 – 84 odbywały się słynne Msze za Ojczyznę, które przyciągały tłumy ludzi. Były to nie tylko wydarzenia religijne ale także prawdziwe i wielkie patriotyczne manifestacje w czasach komunistycznych rządów PRL-u. Grób błogosławionego kapłana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni. Odwiedzają go wierni z całej Polski, a także spoza granic. W roku 1987 przybył tu z pielgrzymką papież Jan Paweł II.

Krótka historia kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie

Modernistyczna świątynia (z elementami neoromańskimi) powstała w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Co niektóre źródła podają, że miała upamiętnić 250 rocznicę bitwy Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Autorem projektu był Łukasz Wolski, a prace rozpoczęły się w roku 1930. Niestety nie ominęły miejsca zniszczenia wojenne. Toteż po II wojnie światowej znów musiały zacząć się prace budowlane, a tym razem projekt wykonał Edgar Aleksander Norwerth. Konsekracja nastąpiła dopiero w roku 1963, a dokonał jej kardynał Stefan Wyszyński. Natomiast wracając jeszcze do lat wojennych wspomnimy, że tutaj urządzony był jeden ze szpitali polowych.

Do rangi sanktuarium kościół został podniesiony w roku 2010 za czasów arcybiskupa Kazimierza Nycza. Stało się to dokładnie 19 października, a wiec w rocznicę śmierci księdza Jerzego.

Architektura i wystrój

Na zewnątrz w pierwszej kolejności uwagę przyciągają dwie wysokie wieże. Wnętrze jest trójnawowe. Po bokach zobaczycie kaplice Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Nad ołtarzem głównym wznosi się baldachim, a za nim znajduje się ambit czyli przejście będące przedłużeniem naw bocznych. W witrażach możecie zauważyć sceny z historii Polski i historii Kościoła Katolickiego w Polsce. Do cennych elementów wyposażenia należą też siedemnastowieczne obrazy śląskiego malarza Michaela Leopolda Willmana oraz rzeźba „Anioł Zmartwychwstania”, której autorem jest dziewiętnastowieczny artysta Bolesław Syrewicz. W podziemiach kościoła znajdziecie muzeum z pamiątkami po księdzu Popiełuszce.

Co jeszcze polecamy na stronie?

Z warszawskich kościołów opisujemy jeszcze archikatedrę św. Jana Chrzciciela oraz bazylikę Świętego Krzyża. Zachęcamy też do odwiedzenia innych miejsc związanych z błogosławionym Jerzym Popiełuszką – wsi Okopy i miasta Suchowoli na Podlasiu, oraz tamże rodzinnej parafii Popiełuszków – czyli kościoła św. Apostołów Piotra  Pawła.

Foto: własne

Dodaj komentarz