Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Stolicy. Przez dziesięciolecia był jedynym prawdziwym drapaczem chmur w naszym kraju.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – niechlubne początki

Dla wielu wycieczek wizyta na tarasie trzydziestego piętra należy do najważniejszych punktów programu. Mimo to raz po raz pojawiają się głosy, że może jednak trzeba go wyburzyć, a przynajmniej zasłonić ze wszystkich stron innymi podobnie wysokimi budynkami wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach. Ostatecznie po wielu sporach Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.

Wszystko z powodu początków powstania PKiN. Został bowiem wzniesiony w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Pomysłodawcą dzieła był sam Józef Stalin, którego imię pałac nosił przez pewien czas. Autorem projektu został Lew Rudniew. W Moskwie stoi siedem bardzo podobnych budowli.

Dla zrobienia miejsca pałacowi trzeba było wyburzyć w centrum Warszawy około 170 kamienic. Fundamenty gmachu kopano w roku 1952. Przy budowie, która skończyła się w roku 1955 pracowało prawie 5 tysięcy ludzi. Całość powstała w stylu łączącym architekturę socrealizmu i historyzmu.

W czasach PRL-u na wprost od głównego wejścia z trybuny honorowej pierwsi sekretarze KC PZPR pozdrawiali uczestników pochodów pierwszomajowych.

Co znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki?

Budynek jest siedzibą Rady miasta Warszawy, są tu też pomieszczenia Polskiej Akademii Nauk, muzea (dokładniej Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN), Pałac Młodzieży, kilka teatrów, kino i jeszcze parę innych instytucji. Słynna jest także Sala Kongresowa (od dłuższego czasu nieczynna).

Jak wspomnieliśmy wyżej dla wielu turystów przybywających do Warszawy największą atrakcją tego pałacu jest taras widokowy na 30 piętrze. Można z lotu ptaka zobaczyć całą Stolicę. Także Stadion Narodowy, Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i wiele innych znanych z przewodników miejsc.

Dla bezpieczeństwa, aby nikt nie wypadł oprócz betonowych barierek są także rozciągnięte dookoła specjalne kraty. Niestety w przeszłości zdarzały się sytuacje, że wieżowiec przyciągnął także kilku samobójców.

Koty, sokoły i pszczoły

Ciekawostkę może być fakt, że na samej górze Pałacu Kultury i Nauki zamieszkały sokoły, na poziomie -2 (pod ziemią) koty, a na dachu Teatru Studio w roku 2015 powstała pasieka.

Co jeszcze warto wiedzieć o PKiN w Warszawie?

Znajdujący się na wieży zegar stanowi pamiątkę roku milenijnego 2000. Jego sześciometrowe tarcze należą do największych w Europie.

Budynek ma łącznie 237 metrów wysokości wraz ze wspornikiem antenowym stanowiącym integralną część iglicy, dzięki czemu zostały zamontowane anteny radiowe i telewizyjne. Wysokość bez iglicy to 187,68 m. Pałac Kultury ma łącznie 44 piętra.

Główne wejście znajduje się od strony ulicy Marszałkowskiej.

Jak dotrzeć pod Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?

Pałac stoi w samym centrum miasta. Możecie przyjechać tu na wiele różnych sposobów. Tuż obok pałacu znajduje się stacja warszawskiego metra. Są w pobliżu także stacja kolejowa, przystanki komunikacji miejskiej.

Ze względu na korki i płatne parkingi odradzamy jazdę własnym samochodem, który najlepiej zostawić pod hotelem, w którym nocujecie albo pod jakimś większym centrum handlowym.

Więcej informacji, także ceny biletów wjazdu na taras znajdziecie na stronie: https://pkin.pl/

Foto własne

Dodaj komentarz